Zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt opakowania Better with Less – Design Challenge został projekt Iiro Numminena „Stretching Inner Part”. Jurorzy uznali go za wyjątkowo atrakcyjny, wszechstronny, skalowalny i łatwy do wdrożenia. Podkreślili także, że wszystkie zgłoszenia były bardzo wysokiej jakości. Autor zwycięzkiego projektu otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. euro.
Konkurs na projekt opakowania Better with Less – Design Challenge został zorganizowany przez Metsä Board w celu znalezienia nowych, przyjaznych dla środowiska i funkcjonalnych rozwiązań dla niektórych z najczęściej używanych i najszybciej zwiększających popularność opakowań konsumenckich. Do konkursu, który rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku, nadesłano łącznie 302 projekty opakowań z 38 krajów. W skład międzynarodowego jury konkursu weszli uznani eksperci różnych dziedzin – opakowań, projektowania, strategii marki i innowacji.
Zwycięski projekt „Stretching Inner Part” został zgłoszony w kategorii handlu elektronicznego. Jego innowacyjność, to wkładka do pudełka z tektury falistej, która umożliwia pakowanie produktów o różnych rozmiarach bez użycia folii bąbelkowej. Rozwiązanie to sprawia, że do jednego pudełka mogą być pakowane towary różnych typów i są dobrze zabezpieczone. Opakowanie utrzymuje je w jednym miejscu podczas przenoszenia, co zapobiega ewentualnym uszkodzeniom. W opakowaniu bardzo dobrze zapewniono równowagę między sztywnością tektury a wytrzymałością, potrzebną do podtrzymywania ciężaru umieszczonego przedmiotu. Ogromną zaletą projektu jest także ograniczenie stosowania tworzyw sztucznych w postaci folii bąbelkowej.
Pierwsze wyróżnienie przyznano projektowi „Plastic banning toilet roll”, którego autorem jest Jeroen Caelen. Jego praca została zgłoszona w formie dzikiej karty. Jest to opakowanie papieru toaletowego z sześciokątną rurką z tektury, która służy również jako uchwyt rolki.
Drugie wyróżnienie przyznano projektowi Abdullaha Cama „The Moisture face creme cosmetic package” w kategorii opakowań kosmetyków. Opakowanie tekturowe, które może być wielokrotnie używane, jest połączone z wymienną wkładką z tworzywa sztucznego. To rozwiązanie sprawia, że zabezpieczenie z tworzywa sztucznego lub folii staje się zbędne, a recykling opakowania łatwiejszy.
Trzecie wyróżnienie, również w kategorii opakowań kosmetyków, otrzymał Paweł Krawczugo za projekt „TWIST” – nienarzucające się, ale funkcjonalne opakowanie kosmetyków lub innych produktów.
Metsä Board ufundowała również nagrodę dodatkową – staż dla jednego studenta lub studentki w jej zespole ds. usług opakowaniowych w Szanghaju. Zwyciężyło opakowanie „The Playing nature” – opakowanie przekąsek, z którego można wykonać pacynkę do zabawy dla dzieci, zaprojektowane przez Alessandra Grossiego.
Zdobywcami wyróżnień i zwycięzcą w kategorii studenckiej zostały funkcjonalne i innowacyjne projekty opakowań, których autorzy skupili się na zrównoważonym rozwoju i odbiorze przez konsumentów. Konsumenci poszukują marek i opakowań, które są dla nich interesujące, zapewniają rozrywkę, a przede wszystkim stanowią wprowadzenie do ciekawych opowieści. Opakowania z materiałów zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju i wykorzystanych w inteligentny sposób, przedstawiają ważne przesłanie i są atrakcyjne dla konsumentów – powiedział przewodniczący jury konkursowego, Cyril Drouet.
Źródło: betterwithless.org.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]