Stowarzyszenie 4evergreen Alliance opublikowało dokument Circularity by Design (Projektowanie dla obiegu zamkniętego) zawierający wytyczne dla projektantów opakowań, będący efektem badań i dyskusji prowadzonych przez ekspertów. Celem dokumentu jest zapewnienie projektantom opakowań jasnych zaleceń dotyczących takiego przygotowania produkcji opakowań na bazie włókien celulozowych, aby w pełni nadawały się recyklingu.
Wytyczne Circularity by Design zostały opracowane przez 29 ekspertów w dziedzinie projektowania opakowań i sprawdzone przez 114 liderów branży. Jest to kluczowy krok we wdrożeniu pełnej cyrkularności opakowań tekturowych i papierowych. Projektowanie dla obiegu zamkniętego oznacza używanie takich materiałów, które ułatwią proces recyklingu. Wytyczne 4evergreen zawierają dokładne zalecenia dotyczące wykorzystania poszczególnych materiałów z włókien celulozowych, zgodnie z ich podatnością na proces recyklingu przy użyciu standardowych technologii.
Hans Wortman, przewodniczący 4evergreen i dyrektor ds. zaopatrzenia PfR w WEPA Group powiedział: Jako stowarzyszenie jesteśmy niezwykle dumni z tego osiągnięcia. Setki godzin pracy i wiele wysiłku zostało włożonych w przygotowanie tych wytycznych, a to jest wynikiem dążenia naszych członków do budowania przyszłości branży jako niskoemisyjnej i działającej w obiegu zamkniętym.
Wytyczne obejmują 7 tematów:
- wypełniacze, barwniki i odczynniki;
- powłoki barierowe i zawartość polimerów;
- atramenty i lakiery;
- kleje;
- ozdobne elementy metalowe;
- materiał podstawowy i alternatywne rozwiązania;
- zanieczyszczenie produktu.
Branża opakowań tekturowych i papierowych jest świadoma swojej roli w tworzeniu gospodarki neutralnej dla klimatu. Współpraca w ramach stowarzyszenia 4evergreen, mająca na celu opracowanie wskazówek postępowania w całym łańcuchu dostaw i produkcji opakowań na bazie włókien celulozowych, jest tego wyrazem. Już teraz branża może pochwalić się najwyższym wskaźnikiem recyklingu, jednak poprzez działania w stowarzyszeniu demonstruje swoje zaangażowanie w dalszą poprawę wyników, a więc lepszą przyszłość dla nas wszystkich.
Stowarzyszenie 4evergreen Alliance obecnie finalizuje dwa kolejne dokumenty Recyclability Evaluation Protocol (Protokół oceny podatności na recykling) oraz Guidance on the Improved Collection & Sorting of Fibre-Based Packaging for Recycling (Wytyczne dotyczące poprawy zbierania i sortowania opakowań z włókien celulozowych do recyklingu). Zbiór tych dokumentów, łącznie z już opublikowanym, przyczyni się do realizacji założeń stowarzyszenia, czyli dalszego doskonalenia obiegu zamkniętego opakowań tekturowych i papierowych.
Źródło: 4evergreenforum.eu (tłumaczenie własne)
Udostępnij
Udostępnij
W obliczu narastającego kryzysu odpadowego i rosnącej presji regulacyjnej, rynek opakowań nadających się do recyklingu przechodzi dynamiczną transformację. Według danych zawartych w raporcie opublikowanym przez Meticulous Research, wartość tego rynku w 2024 roku wyniosła blisko 117 miliardów dolarów, a do 2035 roku ma przekroczyć 280 miliardów. Oznacza to średnioroczny wzrost na poziomie ponad 8%, co […]
Rynek opakowań zyskuje na znaczeniu szczególnie w e-commerce, logistyce i handlu detalicznym. W obliczu wymogów środowiskowych i konsumenckich, warto przyjrzeć się bliżej, jakie perspektywy rysują się przed dwoma dominującymi materiałami – tekturą i plastikiem.
Rynek opakowań dedykowanych e-commerce przechodzi obecnie intensywną transformację, napędzaną przez rosnące wymagania konsumentów, rozwój technologii oraz globalne trendy zrównoważonego rozwoju. Według raportu The Future of E-commerce Packaging to 2029 (Przyszłość opakowań dla e-commerce do 2029 r.) opracowanego przez firmę Smithers, wartość globalnego rynku opakowań dla e-handlu osiągnęła w 2024 roku 75,3 miliarda dolarów, a do […]
Biogospodarka staje się coraz bardziej strategicznym kierunkiem rozwoju przemysłu w Europie, łącząc potencjał odnawialnych zasobów naturalnych z innowacyjnymi technologiami. W centrum tej transformacji znajduje się sektor leśno-drzewny i przemysł celulozowo-papierniczy, który już teraz generuje wartość dodaną na poziomie 25 miliardów euro rocznie i inwestuje ponad 5 miliardów euro w nowe technologie i rozwój. CEPI, reprezentując […]