Dzień Drzewa to święto które narodziło się w Stanach Zjednoczonych. Jego inicjatorem był Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych i miłośnik przyrody. W 1872 r. zwrócił się z apelem, by 10 kwietnia, każdy kto może, posadził drzewo. Pomysł spodobał się Amerykanom, w tym dniu posadzono ponad milion drzew. Od tej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w Stanach Zjednoczonych świętowany jest dzień drzewa, który czci się sadząc je. Do Europy święto dotarło w 1951 roku. W Polsce jest obchodzone od 2002 r. w dniu 10 października. Niestety nie jest zbyt popularne, a szkoda, bo jego głównym przesłaniem jest edukacja ekologiczna, a na tym polu w Polsce jest jeszcze dużo do nadrobienia.

Drzewa są bardzo ważne dla człowieka i to nie tylko jako część przyrody, ale również z punktu widzenia przemysłu i rolnictwa. Drzewa są źródłem bardzo ważnego materiału – drewna, które znajduje coraz szersze zastosowanie. Produkuję się z niego nie tylko papier i tekturę, ale również przedmioty codziennego użytku, powraca także jako podstawowy materiał budowlany. Po latach zachwytu nad betonem i stalą, zaczynamy dostrzegać jego zalety. Buduje się z niego nie tylko domy jednorodzinne, ale również wieżowce, które królują we współczesnych, nowoczesnych miastach. Pierwszym wysokim drewnianym domem był Stadthaus Murray Grove w północnym Londynie, ma 9 pięter i 30 m wysokości. Potem pojawiły się kolejne, coraz wyższe. Teraz trwa już wyścig, kto wybuduje najwyższy drewniany budynek na świecie. Z projektów przygotowywanych do realizacji, najwyższy jest 80-piętrowy, 300-metrowy budynek, który ma powstać w Barbican w Londynie, opracowany przez znaną brytyjską pracownię architektoniczną PLP Architecture. Obecnie, najwyższą drewnianą konstrukcją świata (ale nie jest to budynek) jest 111-metrowa radiostacja w Gliwicach.

Drewno jest materiałem odnawialnym, więc jego źródło wydaje się niewyczerpane. To jednak pozory. Nieodpowiedzialna, czy wręcz rabunkowa polityka prowadzona w wielu miejscach świata, powoduje że liczba drzew maleje. A to odbija się na nas wszystkich. Jeżeli zależy nam na środowisku, zwracajmy uwagę, czy przedmioty z drewna i drewnopochodne, których używamy na co dzień powstały w sposób „legalny”, tzn. z drewna pochodzącego z odpowiednich plantacji, gdzie ochrona przyrody jest równie ważna jak zysk. O tym czy przedmiot powstał w zgodzie z ekologią świadczy certyfikat FSC (więcej o certyfikacie w artykule Certyfikat Forest Stewardship Council – co to jest?).

Producent Opakowań Tekturowych Viki Family wykorzystuje w swojej codziennej działalności produkt drewnopochodny, jakim jest tektura, a że jego polityka ekologiczna jest odpowiedzialna, posiada certyfikat FSC. Sprawdź, czy producent opakowań z których Ty korzystasz, także go posiada.

Udostępnij

Udostępnij