Pod koniec listopada obchodziliśmy Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. Co by nie powiedzieć o tej inicjatywie, której założenia są na pewno słuszne, to nie da się uznać ją za znaną i popularną w naszym kraju. Czy przynosi efekty? Jakieś tak, ale na pewno nie wystarczające.
Europejski Tydzień Redukcji Odpadów został ustanowiony przez Komisję Europejską w 2005 roku, jako część „Strategii tematycznej w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i ich recyklingu”. Po raz pierwszy zorganizowano go w 2007 r. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Europy na ogrom produkowanych przez nich śmieci oraz popularyzacje sposobów ich ograniczania, jak również naukę właściwego postępowania z nimi. Działania promowane określa się obszarem 3R, od angielskich słów Reduction, Reuse i Recycle, czyli zmniejszanie ilości odpadów, promowania ponownego wykorzystywani produktów oraz recykling. W ramach Tygodnia przyznawane są również nagrody, dla znaczących działań realizowanych w tym zakresie, w następujących kategoriach: Administracja/Władza Publiczna, Stowarzyszenie/NGO, Biznes/Przemysł, Oświata, Nagroda Indywidualna.
W obecnym 2016 roku Tydzień był organizowany w 32 krajach. W jego ramach odbyło się ponad 12 tys. różnych wydarzeń, festiwali i kampanii informacyjnych. Niestety w naszym kraju był bardzo słabo widoczny. Niektóre gminy i firmy związane z branżą śmieciową przygotowały coś z tej okazji, ale to kropla w morzu potrzeb.
My Polacy, z każdym rokiem produkujemy coraz więcej śmieci, a poziom świadomości ekologicznej jest u nas nadal bardzo niski, podobnie jak poziom recyklingu. W ilości odzyskiwanych materiałów znacznie ustępujemy naszym sąsiadom z Unii Europejskiej. Jednym z przykładów niewłaściwego postępowania, bardzo odczuwalnym w miesiącach zimowych, jest spalanie różnych rzeczy w przydomowych kotłowniach i piecach, np. „plastiku”. Świadomość negatywnych skutków takiego postępowania jest w społeczeństwie bardzo niska. Spalając plastik, emitujemy do atmosfery pył i mnóstwo szkodliwych substancji, przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w Polsce, ale równocześnie marnując surowiec do recyklingu. Problemem jest to zwłaszcza na południu Polski, gdzie za zanieczyszczenie powietrza pyłami odpowiada, wbrew pozorom, nie przemysł i energetyka, ale właśnie tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia z pojazdów i z domowych pieców.
Producent Opakowań Tekturowych Viki Family jest firmą odpowiedzialną ekologicznie. Tektura, już w samym swoim założeniu jest materiałem w pełni ekologicznym – w trakcie rozpadu nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, świetnie nadaje się do recyklingu. Ale dla nas równie ważne jest, aby w całym procesie produkcji, zarówno samej tektury, jak i opakowań z niej wytwarzanych, nie wpływać negatywnie na środowisko naturalne. Dzięki właściwym rozwiązaniom stosowanym w naszym zakładzie, oraz wykorzystywaniu do produkcji odpowiednich materiałów, możemy pochwalić się certyfikatem Forest Stewardship Council, co wśród producentów opakowań w Polsce jest rzadkością. Gwarantuje on, że nasze opakowania powstają z tektury, która pochodzi z certyfikowanych gospodarstw leśnych i powstały w sposób nieszkodliwy dla środowiska. Nasza polityka jest zgodna z założeniami zrównoważonego rozwoju.
Czy Twój producent opakowań może pochwalić się takim certyfikatem? Pamiętaj! Certyfikat FSC, umieszczony na opakowaniu, podnosi w oczach konsumentów ocenę zarówno samego opakowania jak i jego zawartości.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]