Smog to ostatnio bardzo popularne słowo w Polsce. Tej zimy problem zrobił się ogromny. Boryka się z nim wiele miast, w tym Warszawa. Ten rok dla stolicy, pod względem jakości powietrza, rozpoczął się wyjątkowo źle. Smog, to uciążliwe zanieczyszczenie powietrza w dolnych warstwach atmosfery, głównie wysokie stężenia pyłów spowodowane działalnością człowieka i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dlaczego to taki problem? Bo smog zabija. Szacuje się, że w samej Warszawie, na choroby związane ze smogiem, umiera rocznie co najmniej 2,5 tys ludzi. Nie ma badań na ten temat, więc to tylko szacunki.

Warszawa jest w specyficznej sytuacji, jak pokazują wyniki pomiarów większość (ok. 60%) zanieczyszczeń pochodzi z gmin ościennych. Tam powstają, a potem są nawiewane do stolicy. Z tym trudno się walczy, bo to sprawa sąsiednich gmin. Można ich co najwyżej przekonywać i zachęcać. Ale próbować trzeba, oraz działać tam gdzie to możliwe.

Za dużą część smogu odpowiada transport samochodowy. Nie tylko spaliny, zwłaszcza ze starych silników wysokoprężnych, lecz również ścieranie się klocków hamulcowych i opon. I tu jest pole do działania na rzecz ekologii, zarówno dla władz miasta, jak i nas samych – wymiana taboru samochodowego, upłynnienie ruchu, a także ograniczenie na ulicach liczby prywatnych samochodów na rzecz transportu zbiorowego. Ogromna część zanieczyszczeń powstaje także w kotłach centralnego ogrzewania, zwłaszcza starych, węglowych, opalanych byle czym. Tu także władze miasta mogą wpłynąć na poprawę sytuacji. Należy określić normy nowo montowanych pieców oraz pomóc w wymianie obecnych, na osiedlach, gdzie jeszcze funkcjonuje sporo starych kotłowni, oraz w domach jednorodzinnych.

Oczywiście zanieczyszczenia emituje również przemysł, jednak tu sytuacja jest o wiele lepsza. Jego wpływ na jakość powietrza jest obecnie minimalny. Większa część obecnie funkcjonujących fabryk posiada nowoczesne rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska. I spowodowały to nie tylko przepisy prawa, wymuszające dostosowanie się do norm emisji szkodliwych substancji, ale również świadomość ekologiczna firm oraz zachowania konsumentów. Jeżeli klient zwraca uwagę na to jak powstał produkt, który zamierza nabyć, producent musi dostosować go do jego wymagań. Jeżeli więc, my jako klienci, poszukujemy towarów ekologicznych, które powstały w zgodzie ze środowiskiem, to producenci dostosują się do naszych wymagań. I będzie to z korzyścią dla wszystkich.

Viki Family posiada certyfikat FSC, który potwierdza ekologiczność produkowanych przez niego opakowań tekturowych. Jeżeli jesteś zainteresowany tym produktem, zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij

Udostępnij