W 2019 roku Unia Europejska przyjęła The Single-Use Plastics Directive. która zakazuje sprzedaży i używania jednorazowych plastikowych produktów. Państwa członkowskie miały dwa lata na wprowadzenie dyrektywy w życie. Polsce, niestety, nie udało się dotrzymać tego terminu. Na szczęście wiele firm, nie czekając aż wymusi to na nich ustawa, same zrezygnowały ze stosowania jednorazowych produktów plastikowych.
Jakie ostatecznie rozwiązania w tym zakresie będą obowiązywać w naszym kraju, jeszcze do końca nie wiadomo – prace trwają. Nie będą jednak na pewno to tak restrykcyjne przepisy jak w niektórych krajach UE. We Francji na przykład, od przyszłego roku będzie obowiązywał prawie całkowity zakaz pakowania owoców i warzyw w plastikowe opakowania, w Polsce na ten temat nawet się nie mówi. A powinno, ponieważ tym przypadku istnieje wygodna i tania alternatywa.
Opakowania tekturowe do dystrybucji owoców i warzyw są już standardem w większości krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Ich popularność rośnie także w krajach Europy Wschodniej. Patrząc na całą UE, ponad 70% wszystkich produktów owocowo-warzywnych przewożonych jest w pudełkach z tektury falistej.
Opakowania kartonowe do pakowania i dystrybucji owoców i warzyw posiadają wiele zalet. Są lekkie i wytrzymałe, ich trwałość można porównać do opakowań drewnianych. Dodatkowo opakowania z tekstury falistej posiadają właściwości amortyzujące, co chroni produkty przed uszkodzeniem. Porównując do opakowań z tworzyw sztucznych produkowanych z surowców wtórnych (a więc mniej obciążających środowisko), opakowanie tekturowe o tej samej wadze mieści do nawet ponad 30% więcej produktu, co pozwala obniżyć koszty transportu do 15%. Opakowania kartonowe do pakowania owoców i warzyw przynoszą producentom żywności także dodatkowe korzyści. Jeżeli stosują oni pudełka które można bezpośrednio umieszczać je półkach przy sprzedaży detalicznej, tak np. postępują dyskonty, to mogą oni promować swoją markę, używając opakowań z wysokiej jakości nadrukiem.
Patrzą na te argumenty widać, że tektura jest oczywistym zamiennikiem plastiku w przypadku opakowań dla owoców i warzyw. Rozważa się wprawdzie inne rozwiązania, jak np. opakowania z trawy cytrynowej, bambusa, liści palmowych czy innych odpadów produkcji rolniczej. Trzeba jednak patrzeć na całkowite obciążenie środowiska produkcją opakowań, a w przypadku egzotycznych roślin ich transport na duże odległości nie jest wcale korzystny dla środowiska.
W Polsce jest wiele nowoczesnych firm produkujących opakowania tekturowe. Także recykling tego typu opakowań jest na bardzo wysokim poziomie , odzyskuje się większość surowca wprowadzonego do obrotu i jest to znacznie tańsze niż recykling plastiku. Także sama produkcja opakowań kartonowych nie jest tak droga jak opakowań z tworzyw sztucznych. Nie szukajmy więc nowych, niesprawdzonych i potencjalnie drogich rozwiązań, a korzystajmy z wypróbowanych sposobów. Być może w przyszłości powstanie opakowanie lepsze i bardziej przyjazne środowisku niż opakowanie z tektury, ale na razie na to się nie zanosi się na to, więc korzystajmy ze sprawdzonych już od lat rozwiązań.
To, że plastik przestanie być stosowany od produkcji przedmiotów jednorazowego użytku, a do takich należą opakowania, jest pewne, otwarte pozostaje pytanie jak szybko to nastąpi. Zmiany materiałów opakowaniowych wymogli konsumenci, wykazując się troską o środowisko. Także oni będą głównym motorem napędowym przyspieszenia tych zmian. Bo to, że musimy zacząć bardziej dbać o środowisko, jest już chyba dla wszystkich oczywiste.
Udostępnij
Udostępnij
Szanowni Klienci, Partnerzy i Przyjaciele, W imieniu całego zespołu Viki Family pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku. Niech magiczny czas Świąt wypełni Wasze domy ciepłem, radością i spokojem, a Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń, sukcesy oraz wiele inspirujących wyzwań. Dziękujemy za okazane nam zaufanie i owocną współpracę w […]
Walka z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi odpadami jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata. Plastikowe butelki jednorazowego użytku, szczególnie te kolorowe, stanowią istotne źródło mikroplastiku, który wpływa negatywnie na środowisko i zdrowie człowieka. Jednym z rozwiązań mających na celu ograniczenie tego problemu jest system kaucyjny, który z powodzeniem działa w wielu krajach Europy. Polska planuje wprowadzenie […]
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]