Dzień Drzewa to święto które narodziło się w Stanach Zjednoczonych. Jego inicjatorem był Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych i miłośnik przyrody. W 1872 r. zwrócił się z apelem, by 10 kwietnia, każdy kto może, posadził drzewo. Pomysł spodobał się Amerykanom, w tym dniu posadzono ponad milion drzew. Od tej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w Stanach Zjednoczonych świętowany jest dzień drzewa, który czci się sadząc je. Do Europy święto dotarło w 1951 roku. W Polsce jest obchodzone od 2002 r. w dniu 10 października. Niestety nie jest zbyt popularne, a szkoda, bo jego głównym przesłaniem jest edukacja ekologiczna, a na tym polu w Polsce jest jeszcze dużo do nadrobienia.
Drzewa są bardzo ważne dla człowieka i to nie tylko jako część przyrody, ale również z punktu widzenia przemysłu i rolnictwa. Drzewa są źródłem bardzo ważnego materiału – drewna, które znajduje coraz szersze zastosowanie. Produkuję się z niego nie tylko papier i tekturę, ale również przedmioty codziennego użytku, powraca także jako podstawowy materiał budowlany. Po latach zachwytu nad betonem i stalą, zaczynamy dostrzegać jego zalety. Buduje się z niego nie tylko domy jednorodzinne, ale również wieżowce, które królują we współczesnych, nowoczesnych miastach. Pierwszym wysokim drewnianym domem był Stadthaus Murray Grove w północnym Londynie, ma 9 pięter i 30 m wysokości. Potem pojawiły się kolejne, coraz wyższe. Teraz trwa już wyścig, kto wybuduje najwyższy drewniany budynek na świecie. Z projektów przygotowywanych do realizacji, najwyższy jest 80-piętrowy, 300-metrowy budynek, który ma powstać w Barbican w Londynie, opracowany przez znaną brytyjską pracownię architektoniczną PLP Architecture. Obecnie, najwyższą drewnianą konstrukcją świata (ale nie jest to budynek) jest 111-metrowa radiostacja w Gliwicach.
Drewno jest materiałem odnawialnym, więc jego źródło wydaje się niewyczerpane. To jednak pozory. Nieodpowiedzialna, czy wręcz rabunkowa polityka prowadzona w wielu miejscach świata, powoduje że liczba drzew maleje. A to odbija się na nas wszystkich. Jeżeli zależy nam na środowisku, zwracajmy uwagę, czy przedmioty z drewna i drewnopochodne, których używamy na co dzień powstały w sposób „legalny”, tzn. z drewna pochodzącego z odpowiednich plantacji, gdzie ochrona przyrody jest równie ważna jak zysk. O tym czy przedmiot powstał w zgodzie z ekologią świadczy certyfikat FSC (więcej o certyfikacie w artykule Certyfikat Forest Stewardship Council – co to jest?).
Producent Opakowań Tekturowych Viki Family wykorzystuje w swojej codziennej działalności produkt drewnopochodny, jakim jest tektura, a że jego polityka ekologiczna jest odpowiedzialna, posiada certyfikat FSC. Sprawdź, czy producent opakowań z których Ty korzystasz, także go posiada.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]