FEFCO (The European Federation of Corrugated Board Manufacturers – Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej), wraz z CCB (Cepi ContainerBoard – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opakowań z Tektury Falistej), opublikowała nowy raport European Database for Corrugated Board Life Cycle Studies 2021 (Europejską bazę danych dotyczącą badań cyklu życia tektury falistej 2021).
FEFCO i CCB zbierają i publikują dane dotyczące cyklu życia od ponad 25 lat. Analiza cyklu życia następuje po dokładnym procesie zbierania, ocenie i walidacji danych przez ekspertów LCA. Proces i dane poddawane są niezależnej weryfikacji przez Instytut Badań Energii i Środowiska Heidelberg GmbH, Niemcy.
Raport z 2021 roku przygotowano na podstawie danych, które zebrano od znacznej część sektora wytwórczego. Obejmują one:
- 84% całkowitej rocznej produkcji kraftlinera (papier typu kraft, zawierający 70% włókien pierwotnych i 30% włókien z recyklingu) i flutingu półchemicznego (papier produkowany w 80% z włókien pierwotnych z drzew liściastych oraz w 20% z włókien pierwotnych z drzew iglastych) oraz 74% produkcji testlinera i flutingu makulaturowego (oba są wytworzone w 100% z wyselekcjonowanych włókien makulaturowych, a więc z odzysku)
- 73% całkowitej rocznej produkcji tektury falistej.
Dziesiąta edycja pokazuje istotne zmiany wprowadzane w produkcji oraz świadczy o wysiłkach podejmowanych przez europejski przemysł tektury falistej i dostawców papieru do jej produkcji, które mają na celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko. Jednym z takich aspektów jest wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu do produkcji nowych opakowań z tektury falistej. Raport pokazuje, że w 2021 roku zawartość takich materiałów w produktach wyniosła średnio 88%. Wskazuje on także na ciągłą poprawę parametrów mających znaczenie dla środowiska. W 2021 r. odnotowano:
- zmniejszenie zużycia drewna o 18% oraz zmniejszenie zużycia makulatury o 4%, co pokazuje dalsze doskonalenie technologii w celu zmniejszenia wykorzystania zasobów naturalnych,
- spadek zużycia paliw kopalnych o 5%,
- spadek emisji NOx w zakładach produkcyjnych o 28%,
- spadek emisji SOx w zakładach produkcyjnych o 33%.
FEFCO i CCB zobowiązały się do dalszego dostarczania danych LCA (Life Cycle Assessment data – dane dotyczące oceny cyklu życia) w sposób przejrzysty i spójny, aby wspierać rozwój branży i ograniczać jej wpływ na środowisko, wykazując tym samym, że przemysł dostosowuje się do osiągnięcia ambitnych założeń Zielonego Ładu UE (EU Green Deal).
Pełny raport jest do pobrania tutaj – European Database for Corrugated Board Life Cycle Studies 2021.
Źródło: fefco.org
Udostępnij
Udostępnij
Szanowni Klienci, Partnerzy i Przyjaciele, W imieniu całego zespołu Viki Family pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku. Niech magiczny czas Świąt wypełni Wasze domy ciepłem, radością i spokojem, a Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń, sukcesy oraz wiele inspirujących wyzwań. Dziękujemy za okazane nam zaufanie i owocną współpracę w […]
Walka z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi odpadami jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata. Plastikowe butelki jednorazowego użytku, szczególnie te kolorowe, stanowią istotne źródło mikroplastiku, który wpływa negatywnie na środowisko i zdrowie człowieka. Jednym z rozwiązań mających na celu ograniczenie tego problemu jest system kaucyjny, który z powodzeniem działa w wielu krajach Europy. Polska planuje wprowadzenie […]
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]