Marki oczekują zmniejszeniu śladu węglowego opakowań, nowe pokolenie konsumentów oczekuje zagwarantowania zrównoważonego rozwoju. Pro Carton pokazał jak duże znaczenie w obu tych procesach odgrywają opakowani kartonowe, powołując się przy tym na badania nad cyklem życia opakowań na mrożonki oraz na ankietę przyprowadzaną wśród uczniów i studentów.
The Cartonboard Life Cycle to badanie w którym oceniano ślad węglowy opakowań kartonowych w podrównaniu do opakowań z pięciu różnych rodzajów tworzyw sztucznych w całym cyklu ich życia. Badaniom poddano opakowania na mrożone paluszki rybne i gotowe posiłki.
Dyrektor generalny Pro Carton, Tony Hitchin, komentując wyniki badań powiedział: Wiadomo, że emisja dwutlenku węgla w przeliczeniu na tonę materiału, jest znacznie niższa w przypadku kartonu niż w przypadku tworzyw sztucznych, niezależnie od tego, czy rozpatruje się tylko emisje wynikające z użycia surowców kopalnych, czy także bierze się pod uwagę emisje biogeniczne i te wynikające z utylizacji opakowań.
Chcieliśmy jednak porównać produkty także w przeliczeniu na jednostkowe opakowania, ponieważ opakowania kartonowe mogą nie ważyć tyle samo, co opakowania produkowane z surowców kopalnych. Dodatkowo, wpływ przetwarzania i wycofania z eksploatacji dla każdego z zastosowanych rozwiązań będzie inny. Dlatego w tym badaniu porównaliśmy konkretne opakowania dla podobnych produktów, na zasadzie „on a cradle to grave” (ang. do kołyski po grób).
W badaniach wzięto pod uwagę źródło surowców oraz sposób produkcji pod kątem użycia paliw kopalnych, emisję gazów cieplarnianych i biogenicznych, a także usuwanie gazów cieplarnianych.
Nawet biorąc pod uwagę tylko emisję wynikającą z używania paliw kopalnych, opakowanie kartonowe uzyskało znacznie lepszy wynik. W przypadku opakowania na paluszki rybne, emisja gazów cieplarnianych wynikająca z używania surowców kopalnych wyniosła 18,1 kg na 1000 opakowań w przypadku tektury. Dla elastycznych opakowań z laminatu wielopolimerowego, było to 306 kg/1000 opakowań. Dodatkowo na korzyść opakowań kartonowych przemawia to, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem zostaną poddane recyklingowi, podczas gdy szansa na to, że woreczek polimerowy trafi do ponownego przetworzenia jest minimalna, a jeśli już, to będzie to znacznie droższy i bardziej emisyjny proces.
Nie tylko badania naukowe pokazują wyższość opakowań tekturowych. Potwierdzają to także badania postaw wśród młodzieży. 92% ankietowanych uczniów i studentów stwierdziło, nawet podczas pandemii, że najbardziej martwi ich niszczenie środowiska. Prawie tyle samo uważa, że firmy i marki powinny robić więcej dla środowiska. Siedmiu na dziesięciu ankietowanych chciałoby natychmiastowego wprowadzenia zakazu używania jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, a prawie jedna trzecia uważa, że recykling, w tym opakowań, jest najlepszym sposobem na powstrzymanie zmian klimatycznych. Korzystanie z opakowań, które są zrównoważone, to dobry wybór do rozpoczęcia dbania o środowisko. Opakowania kartonowe, w przeciwieństwie do opakowań opartych na surowcach kopalnych, powstają z surowców odnawialnych, nadają się do recyklingu i ulegają biodegradacji.
Badanie pokazało, że respondenci którzy wzięli udział w ankiecie rozumieją odpowiedzialność, jaką muszą wziąć na siebie, aby wprowadzić korzystne zmiany. Jednak pokazało także, że oczekują oni większego zaangażowania w zrównoważony rozwój od firm i marek. I na to trzeba zwrócić szczególną uwagę, bo za chwilę to oni będą podejmowali większość decyzji zakupowych.
Dwa badania, na które Pro Carton zwrócił uwagę, wzmacniają argumenty przemawiające za stosowaniem opakowań z surowców odnawialnych. Zarówno wyniki naukowe jak i oczekiwania konsumentów są zgodne – to opakowania kartonowe są przyszłością handlu.
Źródło: printbusiness.co.uk
Udostępnij
Udostępnij
Szanowni Klienci, Partnerzy i Przyjaciele, W imieniu całego zespołu Viki Family pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku. Niech magiczny czas Świąt wypełni Wasze domy ciepłem, radością i spokojem, a Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń, sukcesy oraz wiele inspirujących wyzwań. Dziękujemy za okazane nam zaufanie i owocną współpracę w […]
Walka z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi odpadami jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata. Plastikowe butelki jednorazowego użytku, szczególnie te kolorowe, stanowią istotne źródło mikroplastiku, który wpływa negatywnie na środowisko i zdrowie człowieka. Jednym z rozwiązań mających na celu ograniczenie tego problemu jest system kaucyjny, który z powodzeniem działa w wielu krajach Europy. Polska planuje wprowadzenie […]
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]