Marki oczekują zmniejszeniu śladu węglowego opakowań, nowe pokolenie konsumentów oczekuje zagwarantowania zrównoważonego rozwoju. Pro Carton pokazał jak duże znaczenie w obu tych procesach odgrywają opakowani kartonowe, powołując się przy tym na badania nad cyklem życia opakowań na mrożonki oraz na ankietę przyprowadzaną wśród uczniów i studentów.
The Cartonboard Life Cycle to badanie w którym oceniano ślad węglowy opakowań kartonowych w podrównaniu do opakowań z pięciu różnych rodzajów tworzyw sztucznych w całym cyklu ich życia. Badaniom poddano opakowania na mrożone paluszki rybne i gotowe posiłki.
Dyrektor generalny Pro Carton, Tony Hitchin, komentując wyniki badań powiedział: Wiadomo, że emisja dwutlenku węgla w przeliczeniu na tonę materiału, jest znacznie niższa w przypadku kartonu niż w przypadku tworzyw sztucznych, niezależnie od tego, czy rozpatruje się tylko emisje wynikające z użycia surowców kopalnych, czy także bierze się pod uwagę emisje biogeniczne i te wynikające z utylizacji opakowań.
Chcieliśmy jednak porównać produkty także w przeliczeniu na jednostkowe opakowania, ponieważ opakowania kartonowe mogą nie ważyć tyle samo, co opakowania produkowane z surowców kopalnych. Dodatkowo, wpływ przetwarzania i wycofania z eksploatacji dla każdego z zastosowanych rozwiązań będzie inny. Dlatego w tym badaniu porównaliśmy konkretne opakowania dla podobnych produktów, na zasadzie „on a cradle to grave” (ang. do kołyski po grób).
W badaniach wzięto pod uwagę źródło surowców oraz sposób produkcji pod kątem użycia paliw kopalnych, emisję gazów cieplarnianych i biogenicznych, a także usuwanie gazów cieplarnianych.
Nawet biorąc pod uwagę tylko emisję wynikającą z używania paliw kopalnych, opakowanie kartonowe uzyskało znacznie lepszy wynik. W przypadku opakowania na paluszki rybne, emisja gazów cieplarnianych wynikająca z używania surowców kopalnych wyniosła 18,1 kg na 1000 opakowań w przypadku tektury. Dla elastycznych opakowań z laminatu wielopolimerowego, było to 306 kg/1000 opakowań. Dodatkowo na korzyść opakowań kartonowych przemawia to, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem zostaną poddane recyklingowi, podczas gdy szansa na to, że woreczek polimerowy trafi do ponownego przetworzenia jest minimalna, a jeśli już, to będzie to znacznie droższy i bardziej emisyjny proces.
Nie tylko badania naukowe pokazują wyższość opakowań tekturowych. Potwierdzają to także badania postaw wśród młodzieży. 92% ankietowanych uczniów i studentów stwierdziło, nawet podczas pandemii, że najbardziej martwi ich niszczenie środowiska. Prawie tyle samo uważa, że firmy i marki powinny robić więcej dla środowiska. Siedmiu na dziesięciu ankietowanych chciałoby natychmiastowego wprowadzenia zakazu używania jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, a prawie jedna trzecia uważa, że recykling, w tym opakowań, jest najlepszym sposobem na powstrzymanie zmian klimatycznych. Korzystanie z opakowań, które są zrównoważone, to dobry wybór do rozpoczęcia dbania o środowisko. Opakowania kartonowe, w przeciwieństwie do opakowań opartych na surowcach kopalnych, powstają z surowców odnawialnych, nadają się do recyklingu i ulegają biodegradacji.
Badanie pokazało, że respondenci którzy wzięli udział w ankiecie rozumieją odpowiedzialność, jaką muszą wziąć na siebie, aby wprowadzić korzystne zmiany. Jednak pokazało także, że oczekują oni większego zaangażowania w zrównoważony rozwój od firm i marek. I na to trzeba zwrócić szczególną uwagę, bo za chwilę to oni będą podejmowali większość decyzji zakupowych.
Dwa badania, na które Pro Carton zwrócił uwagę, wzmacniają argumenty przemawiające za stosowaniem opakowań z surowców odnawialnych. Zarówno wyniki naukowe jak i oczekiwania konsumentów są zgodne – to opakowania kartonowe są przyszłością handlu.
Źródło: printbusiness.co.uk
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]