Do roku 1980 średnia temperatura roczna w Warszawie zawierała się pomiędzy 7 a 8 st. C. Po 1990 roku zaczęła przekraczać 8 st. C, co oznacza, że żyjemy już w innym klimacie. A co będzie za kolejne kilkadziesiąt lat? Czy zastanawiamy się nad tym?
W ramach projektu ADAPTCITY, zespół pod kierunkiem dr Małgorzaty Liszewskiej z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego przygotował możliwe scenariusze. Powstały dwa, jeden zakładający wypełnienie postanowień porozumienia paryskiego z 2015 roku (na temat emisji gazów cieplarnianych), oraz wariant zakładający maksymalne ocieplenie w przypadku braku realizacji porozumienia.
Pewne jest, że klimat w Warszawie nie będzie już tak stabilny jak do tego przyzwyczailiśmy się, a pogoda będzie nas zaskakiwała anomaliami. Prognozowane tempo zmian klimatu w Warszawie będzie szybkie, stąd też należy się spodziewać gwałtownych zjawisk pogodowych, które wcześniej były mało prawdopodobne, a obecnie będą występować częściej. Częściej sąsiadować ze sobą będą lata ekstremalnie suche i mokre, takie zjawisko miało miejsce np. w latach 2010 i 2011. W 2010 roku przeszły przez Warszawę cztery fale powodziowe na Wiśle, a miasto odnotowało rekordowe straty w wyniku podtopień po silnych opadach. Natomiast rok później susza była tak duża, a poziom Wisły tak niski, że Port Praski prawie został odcięty od koryta rzeki.
Co więc grozi Warszawie? Przede wszystkim wzrośnie liczba gorących dni i nocy w okresie od kwietnia do września. Wrośnie również liczba dni z opadami nawalnymi oraz ich wielkość, co spowoduje zwiększenie przepływów wody w korycie Wisły, a więc zwiększone zagrożenie powodziowe, ale także większą erozję dna koryta rzeki. Gwałtowne burze oraz wichury przyniosą starty materialne głównie w zakresie mienia mieszkańców – przygniecione przez konary i drzewa samochody, zniszczona przestrzeń miejska, zerwane dachy, oraz znaczne ubytki w zieleni miejskiej.
Na zmiany klimatu i jego skutki mamy wpływ, każde nasze działanie odpowiedzialne bądź nie odbije się w przyszłości na klimacie Warszawy. Myślenie „ekologiczne” to tylko część obowiązków. Musimy racjonalnie zachowywać się, ale również poprawiać to co już zostało zepsute. Musimy zrównoważyć rozwój miasta i jego biologię. Jesteśmy częścią przyrody i to musi być podstawą wszelkich naszych działań.
Więcej informacji na ten temat będzie można uzyskać na stoisku Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, podczas finału Dnia Ziemi, 4 czerwca 2017 r.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]