Lasy pełnią niezwykle ważne funkcje, to nie tylko miejsce na wypoczynek i rekreację, ale także miejsce pracy oraz źródło surowców odnawialnych, niezwykle ważnych dla gospodarki. Lasy zarządzane w sposób zrównoważony pozwalają łączyć kwestie środowiskowe, społeczne i gospodarcze, tak aby zaspokoić zarówno dzisiejsze potrzeby jak i zagwarantować ich istnienie dla przyszłych pokoleń. Obecnie drewno jest surowcem dla ponad 5000 produktów.
Las jest niezwykle ważny dla przemysłu produkcji papieru i tektury ponieważ to on jest głównym dostarczycielem surowca. Lasy europejskie wykorzystywane przez ten przemysł są zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co oznacza, że każdego roku sadzi się więcej drzew niż jest ścinanych. Głównymi dostawcami włókna drzewnego do produkcji kartonu są lasy ze Szwecji, Finlandii, Niemiec, Francji i Austrii.
Taka polityka sprawia, że lasy na naszym kontynencie mają się bardzo dobrze. Zajmują około 159 milionów hektarów, czyli prawie 40% powierzchni lądowej Europy i ta powierzchnia cały czas powiększa się. Obecnie obszar leśny jest o ponad 30% większy niż w latach 50. XX wieku. Strategia leśna UE zakłada zasadzenia 3 miliardów nowych drzew do 2030 r., oprócz szacowanych kolejnych 3 miliardów, które wyrosną samodzielnie, bez pomocy ludzi. Praktyka aktywnej gospodarki leśnej polega na ścinaniu starszych drzew, co tworzy przestrzeń dla wzrostu młodych drzew, które pochłaniają więcej szkodliwego CO2 niż starsze.
Przemysł celulozowo-papierniczy, w tym właściciele i zarządcy lasów, pod patronatem Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego (Cepi), wspierają strategię leśną UE. Branża uważa, że cały czas należy podejmować wysiłki w zakresie zalesiania nowych powierzchni i odpowiedniego, zrównoważonego zarządzania obecnymi lasami.
Zrównoważone leśnictwo to takie użytkowanie lasów i gruntów leśnych, które pozwala zachować ich bioróżnorodność, produktywność i potencjał do pełnienia funkcji ekologicznych, gospodarczych i społecznych, na każdym poziomie, bez szkód dla innych ekosystemów.
Tektura i papier produkowane są z włókien celulozowych. W Europie około połowa produkcji tych materiałów powstaje z włókien pozyskiwanych bezpośrednio z drzew (włókna pierwotne). Druga połowa powstaje z odzyskanego papieru i tektury (włókna wtórne z recyklingu). Europejskie papiernie korzystają przede wszystkim z lokalnych surowców. Wykorzystują głównie trzebieże (drewno pochodzące z cięć pielęgnacyjnych), części drzew nie nadające się do innej produkcji (wierzchołki i gałęzie) oraz odpady tartaczne. Tropikalne lasy deszczowe, o których niszczenie oskarża się przemysł, nie są w ogóle wykorzystywane do produkcji papieru i tektury.
Jako dowód, że drewno użyte w gotowych produktach pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, producenci wytwarzający towary z tego surowca otrzymują certyfikat kontroli pochodzenia produktu, przyznawana przez niezależny organ. Tylko w przypadku gdy cały łańcuch dostaw jest certyfikowany, produkt końcowe mogą być sprzedawane z odpowiednią etykietą poświadczającą ich pochodzenie. W przypadku produktów leśnych, takich jak tektura, certyfikacja łańcucha dostaw oznacza sprawdzenie, czy drewno używane na każdym etapie procesu produkcyjnego pochodzi z lasu zarządzanego w sposób zrównoważony. Można go przyznać tylko wtedy, gdy kontrolowany jest każdy etap łańcucha dostaw.
Dane Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Papierniczego pokazują że:
- 89,8% lasów będących własnością lub zarządzanych przez europejski przemysł celulozowo-papierniczy posiada certyfikat gospodarki leśnej,
- więcej niż 90% zużywanego drewna pochodzi z UE,
- 89,8% masy celulozowej kupowanej przez europejski przemysł celulozowo-papierniczy posiada certyfikat
- 73,8% skupowanego drewna, zrębków i pozostałości z tartaków pochodzi z certyfikowanych lasów
Obecnie stosuje się wiele programów oceny lub certyfikacji lasów, z czego dwa zdecydowanie wyróżniają się – certyfikat FSC i PEFC. Chociaż rodzaje lasów certyfikowanych w ramach tych dwóch systemów pokrywają się, system FSC jest częściej stosowany do dużych obszarów leśnych typowych dla własności państwowej i przemysłu leśnego, a PEFC jest głównie stosowany do certyfikacji mniejszych lasów prywatnych i rodzinnych.
Źródło: procarton.com
Udostępnij
Udostępnij
W świecie handlu detalicznego coraz większe znaczenie odgrywa optymalizacja procesów logistycznych i sprzedażowych, szczególnie w kontekście dynamicznie zmieniających się oczekiwań konsumentów. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest właściwe zarządzanie opakowaniami. To właśnie w tym obszarze niezwykle pomocnym narzędziem okazuje się „The Blue Book” – publikacja wydana przez Efficient Consumer Response (ECR) Executive Board. Nazywana […]
Tworzywa sztuczne odgrywają kluczową rolę w codziennym życiu, jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że chemikalia zawarte w tych materiałach mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Wykorzystywane m.in. w opakowaniach do żywności, materiały te zawierają toksyczne związki chemiczne, które przenikają do środowiska, a także do organizmu człowieka, wywołując liczne problemy zdrowotne.
Szanowni Klienci, Partnerzy i Przyjaciele, W imieniu całego zespołu Viki Family pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku. Niech magiczny czas Świąt wypełni Wasze domy ciepłem, radością i spokojem, a Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń, sukcesy oraz wiele inspirujących wyzwań. Dziękujemy za okazane nam zaufanie i owocną współpracę w […]
Walka z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi odpadami jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata. Plastikowe butelki jednorazowego użytku, szczególnie te kolorowe, stanowią istotne źródło mikroplastiku, który wpływa negatywnie na środowisko i zdrowie człowieka. Jednym z rozwiązań mających na celu ograniczenie tego problemu jest system kaucyjny, który z powodzeniem działa w wielu krajach Europy. Polska planuje wprowadzenie […]