Opakowania kartonowe mają już długą historię i aby nie została zapomniana, we Francji stworzono Musée du Cartonnage, czyli… Muzeum Kartonu. Mieści się ono w małym miasteczku Valréas, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, które w XIX wieku nazwano europejską stolicą kartonu.
To były złote czasy Valréas. W czasach rewolucji przemysłowej, w tym regionie Francji bardzo mocno rozwinął się przemysł jedwabniczy. Lokalny hodowca jedwabników, Auguste Meynard pewnego dnia poprosił Ferdinanda Revoula o stworzenie dla niego małych kartonowych pudełek do ich transportowania. Zaprojektowane do tego celu opakowania okazały się świetnie i szybko znalazły zastosowanie do innych celów, zaczęto do nich pakować inne produkty – wyroby cukiernicze, biżuterię, perfumy i leki. Tak zaczęła się produkcja opakowań tekturowych na dużą skalę.
Muzeum zaprasza odwiedzających do zapoznania się z interesującą historią kartonowych pudełek, które w Valréas powstają nieprzerwanie od połowy XIX wieku. Obecnie produkowane są tu głównie opakowania tekturowe dla perfum, przemysłu farmaceutycznego i spożywczego. W muzeum jednak można zobaczyć wiele innych pudełek, na czele z wentylowanymi pudełkami przygotowanymi do transportu jedwabników. Jenak nie tylko produkty z tego regionu są tu prezentowane. Można np. zobaczyć tu także bogatą kolekcję pięknie zdobionych kartoników rodem z Chin, a także ciekawe litografie, sprzęt do drukowania i zrekonstruowany, kompletny warsztat uzupełniony o projekcje wideo. Ekspozycję stałą uzupełniają wystawy czasowe, np. prezentujące sztukę współczesnych artystów używających papieru i kartonowych opakowań.
Muzeum mieści się w Valréas, przy ulicy 3 Avenue Mal Foch. Warto je odwiedzić ponieważ jest jedyne w swoim rodzaju. Można powiedzieć, że jest wyjątkowe w skali światowej. Prezentuje historię produkcji kartonowych opakowań i pudełek z tektury falistej, w miejscu w którym powstają one już od ponad półtora wieku. Prezentuje historię przemysłu który osiągnął szczyt na początku XX wieku i nadal na nim się utrzymuje.
Żródło: Musée du cartonnage et de l’imprimerie
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]