Opakowania kartonowe mają już długą historię i aby nie została zapomniana, we Francji stworzono Musée du Cartonnage, czyli… Muzeum Kartonu. Mieści się ono w małym miasteczku Valréas, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, które w XIX wieku nazwano europejską stolicą kartonu.

To były złote czasy Valréas. W czasach rewolucji przemysłowej, w tym regionie Francji bardzo mocno rozwinął się przemysł jedwabniczy. Lokalny hodowca jedwabników, Auguste Meynard pewnego dnia poprosił Ferdinanda Revoula o stworzenie dla niego małych kartonowych pudełek do ich transportowania. Zaprojektowane do tego celu opakowania okazały się świetnie i szybko znalazły zastosowanie do innych celów, zaczęto do nich pakować inne produkty – wyroby cukiernicze, biżuterię, perfumy i leki. Tak zaczęła się produkcja opakowań tekturowych na dużą skalę.

Muzeum zaprasza odwiedzających do zapoznania się z interesującą historią kartonowych pudełek, które w Valréas powstają nieprzerwanie od połowy XIX wieku. Obecnie produkowane są tu głównie opakowania tekturowe dla perfum, przemysłu farmaceutycznego i spożywczego. W muzeum jednak można zobaczyć wiele innych pudełek, na czele z wentylowanymi pudełkami przygotowanymi do transportu jedwabników. Jenak nie tylko produkty z tego regionu są tu prezentowane. Można np. zobaczyć tu także bogatą kolekcję pięknie zdobionych kartoników rodem z Chin, a także ciekawe litografie, sprzęt do drukowania i zrekonstruowany, kompletny warsztat uzupełniony o projekcje wideo. Ekspozycję stałą uzupełniają wystawy czasowe, np. prezentujące sztukę współczesnych artystów używających papieru i kartonowych opakowań.

Muzeum mieści się w Valréas, przy ulicy 3 Avenue Mal Foch. Warto je odwiedzić ponieważ jest jedyne w swoim rodzaju. Można powiedzieć, że jest wyjątkowe w skali światowej. Prezentuje historię produkcji kartonowych opakowań i pudełek z tektury falistej, w miejscu w którym powstają one już od ponad półtora wieku. Prezentuje historię przemysłu który osiągnął szczyt na początku XX wieku i nadal na nim się utrzymuje.

Żródło: Musée du cartonnage et de l’imprimerie

Udostępnij

Udostępnij