Opakowania kartonowe mają już długą historię i aby nie została zapomniana, we Francji stworzono Musée du Cartonnage, czyli… Muzeum Kartonu. Mieści się ono w małym miasteczku Valréas, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, które w XIX wieku nazwano europejską stolicą kartonu.
To były złote czasy Valréas. W czasach rewolucji przemysłowej, w tym regionie Francji bardzo mocno rozwinął się przemysł jedwabniczy. Lokalny hodowca jedwabników, Auguste Meynard pewnego dnia poprosił Ferdinanda Revoula o stworzenie dla niego małych kartonowych pudełek do ich transportowania. Zaprojektowane do tego celu opakowania okazały się świetnie i szybko znalazły zastosowanie do innych celów, zaczęto do nich pakować inne produkty – wyroby cukiernicze, biżuterię, perfumy i leki. Tak zaczęła się produkcja opakowań tekturowych na dużą skalę.
Muzeum zaprasza odwiedzających do zapoznania się z interesującą historią kartonowych pudełek, które w Valréas powstają nieprzerwanie od połowy XIX wieku. Obecnie produkowane są tu głównie opakowania tekturowe dla perfum, przemysłu farmaceutycznego i spożywczego. W muzeum jednak można zobaczyć wiele innych pudełek, na czele z wentylowanymi pudełkami przygotowanymi do transportu jedwabników. Jenak nie tylko produkty z tego regionu są tu prezentowane. Można np. zobaczyć tu także bogatą kolekcję pięknie zdobionych kartoników rodem z Chin, a także ciekawe litografie, sprzęt do drukowania i zrekonstruowany, kompletny warsztat uzupełniony o projekcje wideo. Ekspozycję stałą uzupełniają wystawy czasowe, np. prezentujące sztukę współczesnych artystów używających papieru i kartonowych opakowań.
Muzeum mieści się w Valréas, przy ulicy 3 Avenue Mal Foch. Warto je odwiedzić ponieważ jest jedyne w swoim rodzaju. Można powiedzieć, że jest wyjątkowe w skali światowej. Prezentuje historię produkcji kartonowych opakowań i pudełek z tektury falistej, w miejscu w którym powstają one już od ponad półtora wieku. Prezentuje historię przemysłu który osiągnął szczyt na początku XX wieku i nadal na nim się utrzymuje.
Żródło: Musée du cartonnage et de l’imprimerie
Udostępnij
Udostępnij
Branża opakowań dynamicznie się zmienia, odpowiadając na wyzwania współczesnego świata, w tym rosnące wymagania konsumentów, zmiany legislacyjne, rozwój technologii i globalne dążenie do zrównoważonego rozwoju. Dziś opakowanie nie jest już wyłącznie funkcjonalnym dodatkiem do produktu, ale narzędziem komunikacji, innowacji i odpowiedzialności środowiskowej. Oto najważniejsze trendy, które kształtują obecnie rynek opakowań.
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.