W tym roku, już po raz ósmy, dobył się Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar w połączeniu z Krajowym Konkursem Projektów Opakowań Student PakStar. Była to piąta edycja konkursu dla studentów. Podobnie, jak to się obecnie dzieje w większości tego typu konkursów, dominującym materiałem z którego powstały nagrodzone produkty jest tektura. To ekologiczny materiał coraz bardziej ceniony przez konsumentów i, jak widać, jury konkursów.
W konkursie PakStar nagrodzono:
Laureaci:
- Kategoria „Opakowania jednostkowe” – opakowanie tekturowe na sok w folii „bag in box” firmy Smurfit Kappa Polska.
- Kategoria „Opakowania zbiorcze i transportowe” – system opakowań SoFru Box do owoców miękkich firmy Smurfit Kappa Polska.
- Kategoria „Inne wyroby związane z rynkiem opakowaniowym” – kosze tekturowe do segregacji odpadów firmy Mondi Corrugated.
- Kategoria „Opakowania ekspozycyjne” – grawitacyjny dyspenser Lech Free firmy Werner Kenkel.
Wyróżnienia:
- Grill Box, firmy Mondi za ciekawe rozwiązanie inżynierskie.
- Transporter dla kota „Filemon” firmy Smurfit Kappa, za nowatorską formę wizualną i walory użytkowe.
- Opakowanie na puszki typu PICK & GO, firmy Mondi , za walory konstrukcyjne i użytkowe.
W konkursie Student PakStar 2016 nagrodzono:
Laureaci:
- Mikołaj Chrostowski za opakowania na miód pitny „Kręte Miodowe”
- Maciej Jander za opakowanie na wodę „GreenTUBE by ROBOT”
- Lena Marczyńska za opakowanie na sznurowadła „Fish-Lace”.
Wszyscy są studentami Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
Wyróżnienia:
- Paula Camina Eiras i Pablo Rodriguez Diaz z Wyższej Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie – XEO- opakowanie na lód, za synergię opakowania z produktem.
Nagrody dają prawo udziału, odpowiednio – w Światowym Konkursie Opakowań „WorldStar” lub w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award, organizowanych przez World Packaging Organization (Światową Organizację Opakowań).
Przy wyborze laureatów, jury konkursów kierowało się następującymi kryteriami: nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.); właściwości i cechy decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu; walory ekologiczne; wzornictwo; walory estetyczne i reklamowe; walory informacyjne opisu na opakowaniu; przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]