Opakowania z tektury falistej można w prosty sposób dopasować do dowolnych kształtów i rozmiarów pakowanych przedmiotów, zapewniając im w ten sposób lepszą ochronę. Obecna technika nanoszenia nadruków sprawiła, że opakowania z tektury falistej stały się bardzo atrakcyjne, czyli gotowe do ekspozycji na półce jako skuteczne narzędzia marketingowe. Opakowania z tektury falistej są na tyle uniwersalne, że można w nie pakować zarówno przedmioty o wadze jednego grama, jak i jednej tony.
Współczesne inteligentne opakowania upraszczają pracochłonne procesy pakowania oraz pozwalają lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń transportową i to wszystko to przy jednoczesnym zapobieganiu uszkodzeniom towarów. Te inteligentne opakowania powstają dzięki wyjątkowym właściwościom tektury falistej – wysokiej elastyczności, sztywności, niskiej wadze przy jednoczesnej dużej wytrzymałości.
Dodatkowa tektura jest doskonałym materiałem zarówno z punktu widzenia ekologii, jak i gospodarki o obiegu zamkniętym. W 100% nadaje się do recyklingu, w 100% powstaje z surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych oraz w 100% ulega biodegradacji.
Nie należy się więc dziwić, że już 75% wszystkich przewożonych dziś towarów opakowanych jest w tekturę falistą. A kolejne już czekają na takie opakowania i wkrótce się doczekają, bo zakres stosowania tektury ciągle rośnie.
Przykładem nowego zastosowania kartonowych opakowań może być innowacyjne opakowanie wysyłkowe do pakowania żywych roślin – projekt który zdobył nagrodę na World Packaging Awards 2022.
Solidna struktura tektury falistej mocno trzyma roślinę i ziemię w doniczce podczas transportu. Opakowania można dopasować do różnych kształtów i średnic doniczek oraz regulować jego wysokość. Właściwości amortyzujące i pochłaniające wilgoć tektury falistej pomagają utrzymać roślinę w dobrym stanie, od wyruszenia w drogę aż po dotarcie do miejsca przeznaczenia, które może trwać nawet 4 dni.
Opakowanie składa się z trzech części, dwuczęściowego pudełka zewnętrznego z tektury falistej oraz wkładki z tektury litej.

Źródło zdjęcia: glommapapp.no
Opakowanie to zapewnia lepszą ochronę roślin niż wcześniej stosowane. Zmniejsza wagę i objętość paczek, co przekłada się na obniżenie kosztów wysyłki oraz lepszą wydajność pakowania. Ta ostania oznacza oszczędności w transporcie, czyli mniejszą emisję CO2. Wysyłka roślin odbywa się więc w w sposób bardziej zrównoważony i bardziej ekonomiczny.
Opakowanie takie są też łatwiejsze w dostawie do odbiorcy, ponieważ są dostarczane rozłożone na płasko. Przez to zajmują także mniej miejsca podczas przechowywania.
Źródło: corrugated-ofcourse.eu
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.