Konferencja Leading Circularity zorganizowana przez FEFCO w Atenach zgromadziła ponad 250 uczestników, w tym wysokiej rangi przedstawicieli politycznych, ekspertów branżowych oraz naukowców. Tematem przewodnim spotkania była cyrkularność w przemyśle opakowań z tektury falistej.

Nazwę konferencji Leading Circularity można przetłumaczyć jako Wiodąca koncepcja obiegu zamkniętego, co odnosi się do niezwykle wysokiej efektywności przetwarzania opakowań z tektury falistej. Obecnie ten materiał nie ma konkurencji jeśli uwzględnimy zarówno czynniki ekologiczne, jak i ekonomiczne recyklingu.

Podczas konferencji głos zabrał m.in. grecki Minister Rozwoju, Konstantinos Skrekas, który podkreślił, że papier i tektura są najbardziej ekologicznymi rozwiązaniami opakowaniowymi, osiągającymi 90% wskaźnik recyklingu. Minister zaznaczył, jak ważna jest strategia polityczna w promowaniu zrównoważonego rozwoju sektora tektury falistej.

Emmanouil Grafakos, Sekretarz Generalny ds. Gospodarki Odpadami w greckim Ministerstwie Środowiska i Energii, zwrócił uwagę na rolę polityki w napędzaniu pozytywnych zmian oraz na zobowiązania Grecji w zakresie promowania konkurencyjności przemysłu w UE. Z kolei Maria Spyraki, posłanka do Parlamentu Europejskiego, podkreśliła konieczność przekształcenia wizji obiegu zamkniętego w konkretne działania, aby przyspieszyć przejście do bardziej zrównoważonego społeczeństwa.

Wassilis Exarchos, Prezes Helleńskiego Stowarzyszenia Opakowań Papierowych, przywitał uczestników w Grecji, podkreślając istotną rolę sektora tektury falistej w zwiększaniu konkurencyjności różnych gałęzi przemysłu, wspieraniu turystyki i napędzaniu innowacji.

Wśród prelegentów znaleźli się również m.in. profesor Nikos Vettas, dyrektor generalny Fundacji Badań Ekonomicznych i Przemysłowych (IOBE) oraz profesor Ioannou z Ateńskiego Uniwersytetu Ekonomicznego i Biznesu. Eksperci podkreślali konieczność współpracy w całym łańcuchu dostaw oraz wartość dekarbonizacji, przedstawili również globalne perspektywy ekonomiczne związane z tym tematem.

Centralnym punktem konferencji była dyskusja na temat nowego rozporządzenia UE dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Nowe przepisy są doskonałą okazją do dalszego doskonalenia projektowania opakowań i promowania obiegu zamkniętego. Optymalizacja efektywności materiałowej, recyklingu i ponownego wykorzystania surowców może przyczynić się do stworzenia bardziej zrównoważonego i opłacalnego łańcucha wartości. PPWR to szansa na innowacje i znaczące zmniejszenie średniej wagi tektury falistej. W tworzeniu wysokowydajnych, lżejszych materiałów kluczową rolę ma do odegrania branża produkcji tektury.

Mówcy oraz paneliści podkreślili również znaczenie jasnej i konsekwentnej komunikacji w skutecznym przekazywaniu kluczowych wiadomości do odbiorców oraz konieczność promowania zmian w zachowaniach i zrównoważonych praktyk w społeczeństwie.

Eleni Despotou, dyrektor generalna FEFCO, podsumowała konferencję, zaznaczając, że sektor opakowań z tektury falistej już teraz przoduje we wdrażaniu rozwiązań obiegu zamkniętego. Podkreśliła, że PPWR, mimo stawianych wyzwań, otwiera także nowe możliwości. Połączmy siły, aby budować lepsze jutro, gdzie nasze zaangażowanie w cyrkularność i zrównoważony rozwój wyznacza standardy sukcesu – powiedziała na zakończenie.

Konferencja Leading Circularity stanowiła ważne forum wymiany wiedzy i doświadczeń, ukazując rolę przemysłu tektury falistej w tworzeniu bardziej zrównoważonej przyszłości.

Źródło: fefco.org

Udostępnij

Udostępnij

  • Szanowni Klienci, Partnerzy i Przyjaciele, W imieniu całego zespołu Viki Family pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku. Niech magiczny czas Świąt wypełni Wasze domy ciepłem, radością i spokojem, a Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń, sukcesy oraz wiele inspirujących wyzwań. Dziękujemy za okazane nam zaufanie i owocną współpracę w […]

  • Walka z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi odpadami jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata. Plastikowe butelki jednorazowego użytku, szczególnie te kolorowe, stanowią istotne źródło mikroplastiku, który wpływa negatywnie na środowisko i zdrowie człowieka. Jednym z rozwiązań mających na celu ograniczenie tego problemu jest system kaucyjny, który z powodzeniem działa w wielu krajach Europy. Polska planuje wprowadzenie […]

  • Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.

  • Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]