Sektor celulozowo-papierniczy już od kilku dziesięcioleci oddziela wzrost od emisji CO2, ale nadal jest energochłonny. Aby pójść dalej w swoim zaangażowaniu w łagodzenie zmian klimatycznych, stawia na przełomowe technologie, które mogą zmniejszyć zapotrzebowanie sektora na energię nawet o 80%, a także na ogromny potencjał do produkcji energii odnawialnej bezpośrednio na miejscu. Obecne przyspieszenie zmian wynika ze współpracy między różnymi podmiotami z branży.
Cepi reprezentuje europejskich producentów masy celulozowej i papieru. Przewodzi sieci dostawców innowacyjnych rozwiązań i ekspertów pod nazwą Forum Rozwiązań w zakresie Efektywności Energetycznej (Energy Efficiency Solutions Forum – EESF) . W skład tego forum wchodzą inżynierowie pracujący dla firm z branży papierniczej i ich dostawców z całej Europy.
Ich celem jest przyspieszenie rozwoju i wdrażania technologii ograniczających emisję gazów cieplarnianych, identyfikacja przeszkód w ich wdrażaniu oraz promowanie korzystnego otoczenia regulacyjnego. W ostatnim czasie EESF współpracowała z branżą pomp ciepła i jej unijnym stowarzyszeniem, kładąc podwaliny pod ich integrację z europejskimi papierniami. Pompy ciepła mają potencjał dostarczenia około 50% energii potrzebnej do ogrzewania i jednocześnie pomóc w obniżeniu emisji CO2. Niedawne badania wykazały także, że do 2030 r. 30% energii elektrycznej i prawie 6% ciepła wytwarzanego na miejscu może pochodzić z energii słonecznej lub wiatrowej.
Niemniej jednak największe korzyści w redukcji emisji w najbliższej przyszłości przyniesie przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania producentów na energię. Wciąż nie wiadomo, która technologia wskazana przez EESF okaże się przełomową. Technologia superheated steam przekształca papiernie w duże, zamknięte pompy ciepła. Nowatorskie systemy suszenia pozwalają na usuwanie wody ze wstęgi papieru bez użycia ciepła i parowania, a bezwodna produkcja papieru całkowicie wyeliminowałaby potrzebę stosowania ciepła. Jedna z tych technologii ostatecznie stanie się przełomem, pozwalając sektorowi znacznie zredukować emisje CO2.
Oprócz EESF, kilka innych konsorcjów w Europie także bada potencjał różnych rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej, które oferują wyższą „dekarbonizację w przeliczeniu na wydane euro” i także maja na celu rozwiązanie „trudnego problemu” jakim jest duża ilość ciepła potrzebna do suszenia papieru. Ciepło odpowiada za około 70% zapotrzebowania na energię papierni.
Jedną z takich grup jest niemiecka Modellfabrik Papier – „modelowa fabryka”, w której wkrótce rozpoczną prace badacze i naukowcy skoncentrowani na opracowaniu neutralnej dla klimatu technologi produkcji papieru do 2045 roku. Jest ona wspierana przez 24 firmy i siedem ośrodków badawczych, a także przez Cepi i jej niemiecki odpowiednik Die Papierindustrie. Kolejną jest VTT Technical Research Centre of Finland Ltd, które uruchamia program badawczy o nazwie Energy 1st – Fibre products forming, w którym uczestniczy ponad 40 firm. Program ten będzie pilotażową demonstracją innowacyjnego procesu „formowania na sucho”.
W przeciwieństwie do innych sektorów, branża papierniczo-celulozowa co roku znacząco inwestuje w ekologizację procesów produkcyjnych. Wiąże się to z ryzykiem nieudanych innowacji, dlatego też ocena nowych technologii pod kątem biznesowym jest istotną częścią procesu wprowadzania zmian. Niedawne badanie nad rozpuszczalnikami głęboko eutektycznymi (deep eutectic solvents – DESs) mające na celu dekarbonizację produkcji masy celulozowej nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Doprowadziło jednak do przełomu w produkcji ligniny, która w niedalekiej przyszłości może stać się ważnym źródłem przychodów dla branży, jako alternatywa dla materiałów, których produkcja oparta jest na paliwach kopalnych.
Źródło: cepi.org
Udostępnij
Udostępnij
Szanowni Klienci, Partnerzy i Przyjaciele, W imieniu całego zespołu Viki Family pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku. Niech magiczny czas Świąt wypełni Wasze domy ciepłem, radością i spokojem, a Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń, sukcesy oraz wiele inspirujących wyzwań. Dziękujemy za okazane nam zaufanie i owocną współpracę w […]
Walka z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi odpadami jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata. Plastikowe butelki jednorazowego użytku, szczególnie te kolorowe, stanowią istotne źródło mikroplastiku, który wpływa negatywnie na środowisko i zdrowie człowieka. Jednym z rozwiązań mających na celu ograniczenie tego problemu jest system kaucyjny, który z powodzeniem działa w wielu krajach Europy. Polska planuje wprowadzenie […]
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]