Tektura jest jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów stosowanych w przemyśle opakowaniowym. Jest to papier o grubości powyżej 0,3 mm, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Tektura falista to jeden z najczęściej używanych materiałów opakowaniowych na świecie. Jest bardzo uniwersalna, dzięki czemu idealnie nadaje się do produkcji różnego rodzaju opakowań o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach.
Produkcja tektury falistej to proces wieloetapowy, wymagający zastosowania zaawansowanych technologii i specjalistycznego sprzętu – przekrawacz wzdłużny, walec ryflowany, sklejarka pojedyncza i podwójna – czyli maszyny zwanej tekturnicą.
Tekturnica to rozbudowany ciąg produkcyjny o długości nawet do 150 m, składający się z wielu podzespołów i instalacji współpracujących ze sobą. W pierwszej kolejności papier jest poddawany procesowi odkształcania, w trakcie którego uzyskuje charakterystyczny kształt fali o określonych parametrach. Następnie jest on naklejany na gładki papier za pomocą specjalnej masy klejącej. W ten sposób otrzymaliśmy tekturę dwuwarstwową, która może być już gotowym materiałem – jest np. wykorzystywana do zabezpieczania towarów podczas transportu.
Tektura dwuwarstwowa może też zostać poddana dalszej obróbce, czyli zostanie do niej doklejona druga warstwa gładkiego papieru, co przekształci ją w tekturę trójwarstwową, najpopularniejszy materiał wykorzystywany do produkcji opakowań. W kolejnych etapach produkcji do tektury trójwarstwowej mogą zostać przyklejona kolejne warstwy papieru, na przemian pofalowanego i gładkiego, co pozwoli na uzyskanie coraz grubszego i coraz bardziej wytrzymałego materiału opakowaniowego.
Ostatni etap produkcji tektury to jej przycinanie i pakowanie. Tektura jest cięta na arkusze o odpowiednim rozmiarze, a następnie pakowana tak, aby zapewnić jej ochronę podczas transportu i przechowywania.
Produkcja tektury falistej jest procesem złożonym i wymagającym specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. W trakcie produkcji tektury falistej zwraca się uwagę na wiele czynników takich jak grubość materiału, rodzaj kleju, kształt i rozmiar fali itp. Wszystko po to, aby uzyskać jak najlepszą jakość i właściwości mechaniczne. Dzięki innowacyjnym technologiom i nowoczesnym urządzeniom, produkcja tektury falistej przebiega coraz szybciej, bardziej efektywnie oraz z większą dbałością o środowisko.
Ekologia jest ważnym aspektem produkcji tektury jak i opakowań z niej powstających, dlatego nowe rozwiązania wdrażane w tym procesie minimalizują negatywny wpływ na środowisko. Firmy z branży opakowaniowej wdrażają technologie oszczędzające energię i wodę, stosują surowce pochodzące z recyklingu czy alternatywne źródła energii.
Tektura falista jest używana do produkcji różnego rodzaju opakowań, m.in. pudełek, tub i koszy dla produktów spożywczych, medycznych, chemicznych, kosmetycznych i wiele innych. Dzięki swojej wytrzymałości i elastyczności, tektura falista jest szczególnie popularna w branży e-commerce, gdzie powstałe z niej opakowania wysyłkowe zabezpieczają towar przed uszkodzeniem podczas transportu. Jej właściwości sprawiają, że jest to materiał idealny do produkcji wszelkiego rodzaju pudełek, kartonów i innych opakowań przeznaczonych zarówno do transportu, przechowywania jak i eksponowania produktów na sklepowych półkach.
Udostępnij
Udostępnij
Szanowni Klienci, Partnerzy i Przyjaciele, W imieniu całego zespołu Viki Family pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku. Niech magiczny czas Świąt wypełni Wasze domy ciepłem, radością i spokojem, a Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń, sukcesy oraz wiele inspirujących wyzwań. Dziękujemy za okazane nam zaufanie i owocną współpracę w […]
Walka z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi odpadami jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata. Plastikowe butelki jednorazowego użytku, szczególnie te kolorowe, stanowią istotne źródło mikroplastiku, który wpływa negatywnie na środowisko i zdrowie człowieka. Jednym z rozwiązań mających na celu ograniczenie tego problemu jest system kaucyjny, który z powodzeniem działa w wielu krajach Europy. Polska planuje wprowadzenie […]
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]