Tektura jest jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów stosowanych w przemyśle opakowaniowym. Jest to papier o grubości powyżej 0,3 mm, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Tektura falista to jeden z najczęściej używanych materiałów opakowaniowych na świecie. Jest bardzo uniwersalna, dzięki czemu idealnie nadaje się do produkcji różnego rodzaju opakowań o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach.
Produkcja tektury falistej to proces wieloetapowy, wymagający zastosowania zaawansowanych technologii i specjalistycznego sprzętu – przekrawacz wzdłużny, walec ryflowany, sklejarka pojedyncza i podwójna – czyli maszyny zwanej tekturnicą.
Tekturnica to rozbudowany ciąg produkcyjny o długości nawet do 150 m, składający się z wielu podzespołów i instalacji współpracujących ze sobą. W pierwszej kolejności papier jest poddawany procesowi odkształcania, w trakcie którego uzyskuje charakterystyczny kształt fali o określonych parametrach. Następnie jest on naklejany na gładki papier za pomocą specjalnej masy klejącej. W ten sposób otrzymaliśmy tekturę dwuwarstwową, która może być już gotowym materiałem – jest np. wykorzystywana do zabezpieczania towarów podczas transportu.
Tektura dwuwarstwowa może też zostać poddana dalszej obróbce, czyli zostanie do niej doklejona druga warstwa gładkiego papieru, co przekształci ją w tekturę trójwarstwową, najpopularniejszy materiał wykorzystywany do produkcji opakowań. W kolejnych etapach produkcji do tektury trójwarstwowej mogą zostać przyklejona kolejne warstwy papieru, na przemian pofalowanego i gładkiego, co pozwoli na uzyskanie coraz grubszego i coraz bardziej wytrzymałego materiału opakowaniowego.
Ostatni etap produkcji tektury to jej przycinanie i pakowanie. Tektura jest cięta na arkusze o odpowiednim rozmiarze, a następnie pakowana tak, aby zapewnić jej ochronę podczas transportu i przechowywania.
Produkcja tektury falistej jest procesem złożonym i wymagającym specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. W trakcie produkcji tektury falistej zwraca się uwagę na wiele czynników takich jak grubość materiału, rodzaj kleju, kształt i rozmiar fali itp. Wszystko po to, aby uzyskać jak najlepszą jakość i właściwości mechaniczne. Dzięki innowacyjnym technologiom i nowoczesnym urządzeniom, produkcja tektury falistej przebiega coraz szybciej, bardziej efektywnie oraz z większą dbałością o środowisko.
Ekologia jest ważnym aspektem produkcji tektury jak i opakowań z niej powstających, dlatego nowe rozwiązania wdrażane w tym procesie minimalizują negatywny wpływ na środowisko. Firmy z branży opakowaniowej wdrażają technologie oszczędzające energię i wodę, stosują surowce pochodzące z recyklingu czy alternatywne źródła energii.
Tektura falista jest używana do produkcji różnego rodzaju opakowań, m.in. pudełek, tub i koszy dla produktów spożywczych, medycznych, chemicznych, kosmetycznych i wiele innych. Dzięki swojej wytrzymałości i elastyczności, tektura falista jest szczególnie popularna w branży e-commerce, gdzie powstałe z niej opakowania wysyłkowe zabezpieczają towar przed uszkodzeniem podczas transportu. Jej właściwości sprawiają, że jest to materiał idealny do produkcji wszelkiego rodzaju pudełek, kartonów i innych opakowań przeznaczonych zarówno do transportu, przechowywania jak i eksponowania produktów na sklepowych półkach.
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]