Od 2000 r. europejska branża papiernicza jest zaangażowana w realizację celów, jakimi są poprawa recyklingu i usunięcie przeszkód utrudniających recykling papieru w Europie. W 2021 r. sygnatariusze Europejskiej deklaracji w sprawie recyklingu papieru zobowiązali się do osiągnięcia 76% wskaźnika recyklingu papieru do 2030 r. Nowa Europejska deklaracja w sprawie recyklingu papieru na lata 2021-2030 została opublikowana 29 czerwca 2022 r.
Zarówno zużycie nowego papieru i tektury, jak i zbiórka papieru do recyklingu (PfR – Paper for Recycling) spadły (odpowiednio o 1,8% i 5,0%). W wyniku tego, wskaźnik recyklingu spadł w 2022 r. w porównaniu do 2021 r., do 70,5%. Wpływ wojny na Ukrainie i kryzys energetyczny, podobnie jak w przypadku wielu innych sektorów, wpłynął na rynek papieru do recyklingu. Wysokie ceny energii elektrycznej i gazu miały nieproporcjonalnie wysoki wpływ na działalność papierni zużywających PfR. Papiernie te zużywają więcej gazu i energii w porównaniu do papierni wykorzystujących włókna pierwotne jako surowiec, a zatem kryzys energetyczny miał większy wpływ na wykorzystanie PfR, co przełożyło niewielki spadek wykorzystania papieru z recykling, pomimo znacznych inwestycji poczynionych w nowe moce recyklingowe w Europie.
W 2022 r. 7 krajów osiągnęło wskaźnik recyklingu poniżej 60%, w 2021 r . było ich 9. Liczba krajów z wskaźnikiem recyklingu przekraczającym 70%. w 2022 r. wyniosła 14, w porównaniu z 16 krajami w 2021 r. Zużycie wszystkich rodzajów papieru i tektury spadło w 2022 r., z wyjątkiem papieru sanitarnego (+3,5%) i kartonu (+6,5%).
Europa nadal jest światowym liderem w recyklingu papieru, a za nią plasuje się Ameryka Północna. Wskaźnik recyklingu papieru w innych regionach świata także się poprawia, ale startuje z bardzo niskich poziomów. W Europie włókno papierowe w 2022 r. było wykorzystywane średnio 3,5 razy, podczas gdy średnia światowa to 2,5 razy.
UE podniosła swoje cele w zakresie recyklingu odpadów komunalnych i opakowaniowych; a jasnym jest, że sprawnie funkcjonujący łańcuch recyklingu papieru jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym osiągnięcie tych celów. Recykling papieru to branża „Made in Europe”. Ponieważ zbiórka, sortowanie i odzysk odbywają się w Europie, recykling papieru umożliwia tworzenie wartości dodanej i miejsc pracy dzięki odnawialnemu i europejskiemu zasobowi, jakim jest drewno.
Całkowita ilość papieru i tektury zebrana i poddana recyklingowi w sektorze papierniczym w 2022 r. spadła o 5,0% do 54,9 mln ton porównując rok do roku, podczas gdy zużycie papieru i tektury spadło o 1,8% do 77,9 mln ton. Wskaźnik recyklingu definiuje się jako stosunek recyklingu zużytego papieru, do zużycia nowego papieru i tektury. Ponieważ zużycie papieru i tektury zmniejszyło się w mniejszym stopniu niż recykling papieru i tektury w Europie i poza nią, wskaźnik recyklingu spadł z 72,8% w 2021 r. do 70,5% w 2022 r.
Patrząc na postępy poczynione od 1998 r. – roku bazowego dla pierwszego dobrowolnego zobowiązania podjętego w ramach Europejskiej deklaracji w sprawie recyklingu papieru – recykling wzrósł o 37% (14,9 mln ton). Zużycie nowego papieru i tektury natomiast, rosło w latach 1998 – 2007, a w kolejnych zaczęło spadać i osiągnęło poziom z końca lat 90-tych.
W europejskim przemyśle papierniczym wykorzystanie PfR zmniejszyło się w 2022 r. do 49,1 mln ton, co oznacza spadek o 6,2%. Wolumen netto 5,3 mln ton (9,7% całkowitej zbiórki wynoszącej 54,9 mln ton) został zakupiony przez państwa trzecie, spoza sygnatariuszy zobowiązania (UE-27, Wielka Brytania, Norwegia i Szwajcaria). Wysoki chiński popyt na europejskie PfR spadł do poziomu bliskiego zeru, co jest spowodowane decyzją chińskiego rządu, o zmniejszeniu zależności od surowców wtórnych pochodzących z krajów trzecich do 2020 roku. Obecnie głównymi kierunkami eksportu europejskiego PfR są Indie, Indonezja, Turcja i Wietnam. Inne kraje, takie jak Malezja i Tajlandia, również zwiększyły import europejskich PfR.
Uczynienie recyklingu łatwym i prostym, wymaga ogromnego i ciągłego wysiłku ze strony wszystkich sektorów korzystających z papieru i tektury. Wyniki tych działań są przedstawiane w rocznych sprawozdaniach Cepi. W latach 2021-2030, czyli obejmujących obecne zobowiązanie do osiągnięcia określonych poziomów, obliczenia wskaźnika recyklingu są niezależnie weryfikowane przez firmę Deloitte. Najnowszy raport jest do pobrania pod adresem https://www.cepi.org/wp-content/uploads/2023/07/EPRC-Monitoring-Report-2022_Final.pdf
Źródło: cepi.org
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]