REINVEST2050 to jeden z flagowych projektów Cepi poświęcony czystym technologiom produkcji. Jego celem jest informowanie o zaangażowaniu w redukcję emisji CO2 przemysłu celulozowo-papierniczego, poprzez prezentację rzeczywiście zrealizowanych inwestycji w technologie ograniczające emisję gazów cieplarnianych w całej Europie. Cepi właśnie zaprezentowała czwartą edycję raportu, w której pokazano 15 projektów transformacyjnych zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch lat.
Wspólną cechą przedstawionych inwestycji jest to, że z powodzeniem zmniejszyły emisję z zakładów papierniczych lub opracowały produkty stanowiące alternatywę dla towarów opartych na paliwach kopalnych, przyczyniając się do ekologizacji gospodarki UE. Blisko 70 innowacyjnych projektów z czterech edycji raportów REINVEST2050 od 2017 r. tworzy obecnie bogatą bibliotekę dobrych praktyk, z których sektor może się uczyć i na nich bazować.
Od czasu opublikowania poprzedniej edycji w 2021 r., firmy musiały stawić czoła wielu wyzwaniom, które utrudniały podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Po odbudowie po pandemii firmy z sektora celulozowo-papierniczego stanęły w obliczu niepewności regulacyjnej, rosnących cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, jak również gwałtownie rosnących cen surowców i energii.
Europejscy decydenci uzgodnili kluczowe elementy pakietu Fit for 55, który wyznacza drogę do neutralności klimatycznej do 2050 r. Teraz do państw członkowskich należy przełożenie zaktualizowanych dyrektyw dotyczących klimatu i energii, na określone normy i wymagania wobec przemysłu. Komisja pracuje nad wdrożeniem reformy Systemu Handlu Emisjami. Najbliższe miesiące przyniosą nowelizację Projektu Rynku Energii Elektrycznej. W tym kontekście dostęp do przystępnej cenowo energii wolnej od paliw kopalnych będzie miał zasadnicze znaczenie dla utrzymania konkurencyjności przemysłu celulozowo-papierniczego na arenie międzynarodowej.
Od 2005 roku emisja CO2 w sektorze celulozowo-papierniczym została zmniejszona o 36%, a dzięki zastąpieniu produktów opartych na paliwach kopalnych, europejski przemysł związany z leśnictwem obniża całkowitą emisję UE o szacunkowo 410 Mt CO2 rocznie. Jest to odpowiednik wycofania z ruchu 85 milionów samochodów, czyli dla przykładu, wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Niemczech i Włoszech.
Proporcjonalnie do swojej wielkości, sektor celulozowo-papierniczy znajduje się w czołówce unijnych inwestorów w projekty mające na celu dostosowanie produkcji do ambicji Europy, osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto do 2050 roku. Wybrane z tych projektów, zostały zaprezentowane w broszurze REINVEST2050 Advancing the low-carbon innovation in the forest fibre and paper industry. Projekty te zostały zrealizowane w niekorzystnym otoczeniu dla inwestycji w czyste technologie. Na decyzje inwestycyjne wpłynęły różne czynniki, m.in. wzrost cen węgla w UE, gwałtownie rosnące koszty surowców i energii, a także niepewność regulacyjna.
Broszura REINVEST2050 Advancing the low-carbon innovation in the forest fibre and paper industry. jest do pobrania tutaj.
Źródło: reinvest2050.eu
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]