W ostatnich dniach października, na Seminarium Technicznym FEFCO w Lyonie, przedstawiciele przemysłu tektury falistej oraz ich dostawcy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami w branży, również tymi, dotyczącymi optymalizacją procesów produkcyjnych. Wydarzenie zgromadziło ponad tysiąc uczestników, którzy dzielili się pomysłami, dobrymi praktykami i nowinkami technologicznymi, wpływającymi na rozwój sektora.
W Centrum de Congrès w Lyonie prezentowano udoskonalenia z zakresu zrównoważonego rozwoju, zoptymalizowanego zużycia energii, produkcji lżejszych i wytrzymalszych rodzajów tektury, a także wykorzystaniem inteligentnych technologii. Hasłem tegorocznej edycji było „Kształtowanie przyszłości poprzez innowacje”.
Wydarzenie przyciągnęło przedstawicieli sektora tektury falistej, dostawców, klientów oraz pionierów wdrażania nowych rozwiązań w przemyśle, aby debatować na temat tego, w jaki sposób sztuczna inteligencja i digitalizacja mogą przekształcać procesy produkcyjne, usprawniać zarządzanie łańcuchem dostaw i zwiększać ogólną efektywność. Konferencja obejmowała sesje dotyczące efektywności energetycznej i redukcji zużycia energii, lekkich gramatur papieru, sztucznej inteligencji (AI), druku cyfrowego, przepływów logistycznych, powłok opartych na bazie biosurowców, cyberbezpieczeństwa i legislacji UE. Aby uatrakcyjnić dyskusję, program oparto na czterech panelach dyskusyjnych z liderami i ekspertami branży tektury falistej i poszczególnych sektorów.
Seminarium towarzyszyła także prezentacji produktów i usług świadczonych przez branże. Na 165 stoiskach pokazało się 110 wystawców z 41 krajów, prezentując swoją ofertę. Wydarzenie w 2023 roku ustanowiło rekord frekwencji, liczba uczestników byłą wyższa niż na poprzednich edycjach tego wydarzenia w Kopenhadze (2021) i Genewie (2019).
Seminarium Techniczne FEFCO odbyło się już po ważnym dla branży głosowaniu Komitetu ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie proponowanego Rozporządzenia UE w sprawie Opakowań i Odpadów Opakowaniowych (PPWR), mającego na celu redukcję odpadów opakowaniowych we wszystkich sektorach gospodarki, co spowodowało to, że temat ten pojawiał się podczas dyskusji.
Prezydent FEFCO, Fady Gemayel, podkreślił, że rozwój branży tektury falistej już jest zgodny z celami Zielonego Ładu UE. „Nasz produkt udowodnił swoje znaczenie dla rozwoju gospodarki i społeczeństwa. Wykazał swoją unikalną rolę w łańcuchu dystrybucji towarów. Tektura falista jest odnawialna i podlega recyklingowi. (…) Nie zapominajmy, że nasze pudełka, po użyciu, są odzyskiwane, przetwarzane w surowiec, a następnie przekształcane w papier, a w kolejnym kroku w nowe pudełko. To prawdziwa cyrkularność. W pudełkach z tektury falistej wielokrotnie wykorzystywane są te same włókna, ponieważ 89% opakowań papierowych jest wykonane z odzyskanego surowca.”
Dyrektor Generalny FEFCO, Eleni Despotou, podkreśliła, że wydarzenie pokazało gotowość sektora tektury falistej na to, co będzie dziać się w najbliższej przyszłości. „Nasz świat stoi przed wyzwaniami, ponieważ staramy się stawać bardziej ekologiczni, jednocześnie dążąc do poprawy obsługi klienta. Tworzymy inteligentne i zrównoważone rozwiązania opakowaniowe, które mogą dostosowywać się do zmieniających się wymagań i pomóc w osiągnięciu gospodarki o obiegu zamkniętym.”
Źródło: fefco.org
Udostępnij
Udostępnij
W obliczu narastającego kryzysu odpadowego i rosnącej presji regulacyjnej, rynek opakowań nadających się do recyklingu przechodzi dynamiczną transformację. Według danych zawartych w raporcie opublikowanym przez Meticulous Research, wartość tego rynku w 2024 roku wyniosła blisko 117 miliardów dolarów, a do 2035 roku ma przekroczyć 280 miliardów. Oznacza to średnioroczny wzrost na poziomie ponad 8%, co […]
Rynek opakowań zyskuje na znaczeniu szczególnie w e-commerce, logistyce i handlu detalicznym. W obliczu wymogów środowiskowych i konsumenckich, warto przyjrzeć się bliżej, jakie perspektywy rysują się przed dwoma dominującymi materiałami – tekturą i plastikiem.
Rynek opakowań dedykowanych e-commerce przechodzi obecnie intensywną transformację, napędzaną przez rosnące wymagania konsumentów, rozwój technologii oraz globalne trendy zrównoważonego rozwoju. Według raportu The Future of E-commerce Packaging to 2029 (Przyszłość opakowań dla e-commerce do 2029 r.) opracowanego przez firmę Smithers, wartość globalnego rynku opakowań dla e-handlu osiągnęła w 2024 roku 75,3 miliarda dolarów, a do […]
Biogospodarka staje się coraz bardziej strategicznym kierunkiem rozwoju przemysłu w Europie, łącząc potencjał odnawialnych zasobów naturalnych z innowacyjnymi technologiami. W centrum tej transformacji znajduje się sektor leśno-drzewny i przemysł celulozowo-papierniczy, który już teraz generuje wartość dodaną na poziomie 25 miliardów euro rocznie i inwestuje ponad 5 miliardów euro w nowe technologie i rozwój. CEPI, reprezentując […]