Europejska Konfederacja Przemysłu Papierniczego (Cepi) opublikowała wstępne dane na temat zużycia papieru i tektury w 2020 r.. Pomimo spowolnienia europejskiej gospodarki i ograniczeń sanitarnych większość papierni działała bez zakłóceń, nawet jeśli niektóre ograniczyły produkcję z powodu niższego poziomu zapotrzebowania.
Według wstępnych danych globalna produkcja papieru i tektury spada o 5% w 2020 r., czego przyczyną była pandemia COVID-19 wpływająca na popyt. Całkowita produkcja osiągnęła 85,1 mln ton. Tendencja spadkowa była obserwowana w większości krajów świata, a spadek produkcji w zależności od kraju wyniósł od 2% do 17%, co złożyło się na globalny spadek produkcji papieru i tektury o około 5%.
W przeciwieństwie do całkowitego zapotrzebowania na wyroby z papieru i tektury, rosło zapotrzebowanie na opakowania z tych materiałów. Według szacunków, produkcja gatunków opakowań wzrosła o 2,1% w porównaniu z rokiem 2019, a pudeł z tektury falistej nawet o 3,3%. To głównie zasługa, przeżywającej boom, branży e-commerce, ale nie tylko. Opakowania tekturowe są również niezbędne do transportu i dostarczania produktów takich jak leki czy żywność. Produkcja tektury falistej i innych tektur oraz papierów opakowaniowych wykorzystywanych do pakowania detalicznego pozostała bez zmian.
Popyt na papiery higieniczne w 2020 roku także był wysoki. Tego typu produkty są najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla obywateli, przy wdrażaniu zaleceń wydanych przez rządy poszczególnych krajów i Światową Organizację Zdrowia. Produkcja papieru do użytku sanitarnego i domowego wzrosła o 1,9% w stosunku do 2019 r.
Całkowita konsumpcja papieru i tektury spadła o 6,6%. Europejski PKB spadł o 7,4% w 2020 r., po wzroście o 1,6% w 2019 r. Produkcja papieru i tektury w krajach członkowskich Cepi spadła w tym czasie o 5,0% rok do roku, głównie z powodu pandemii COVID-19 wpływającej na popyt.
Pandemia pogłębiła spadek zapotrzebowania na papiery graficzne, ich produkcja spadła o ponad 18%. Produkcja papieru gazetowego spadła o 20,5%, a papier do druku i pisania o 18,4%. Popyt ze strony wydawców, biur, a także zapotrzebowanie na druki komercyjne spadło dramatycznie. Wymusza to na producentach tych rodzajów papierów zamykania produkcji lub przebranżowienia się, aby dostosować się do sytuacji.
Zużycie papieru z recyklingu przez firmy papiernicze spadło o 2,1% na obszarze Cepi, w porównaniu do roku 2019. Pandemia wpłynęła na dostępność i jakość tych papierów. Według wstępnych danych, 96% europejskiego papieru z recyklingu jest dostarczanych na rynki lokalne, eksport spadł o 8,4%.
Jori Ringman, dyrektor generalny Cepi tak skomentował te wyniki: Priorytetem europejskiego przemysłu celulozowo-papierniczego w 2020 r. było zapewnienie obywatelom UE dostępu do produktów potrzebnych im do celów higienicznych, zdrowotnych i spożywczych. Nieustannie współpracujemy z innymi branżami, aby zagwarantować obywatelom bezpieczeństwo w całym łańcuchu dostaw. Przedstawione przez nas dane branżowe pokazują, że kryzys i okresowe blokady przyspieszyły zmianę wzorców konsumpcji, co będzie miało długotrwały wpływ na rynki.
Pełny raport jest dostępny pod adresem https://www.cepi.org/wp-content/uploads/2021/02/Preliminary-Draft2020.pdf
Źródło: cepi.org
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]