Najnowszy raport agencję badań rynkowych Transparency Market Research „Paperboard Packaging Market – Global Industry Analysis, Size, Share, Growth, Trends and Forecast 2016 – 2024” analizuje trendy na rynku opakowań tekturowych. W 2015 roku wart był on 122,69 mld dolarów. Do roku 2024, zgodnie z prognozą, jego wartość wzrośnie do 227,47 mld dolarów. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu w latach 2016 – 2024 wyniesie 7,1%. Dlaczego aż tyle? Karton ma mnóstwo zalet.
Z punktu widzenia firm sprzedających towary, karton jest mocnym, lekkim, uniwersalnym i oszczędnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pakowanie. Oferuje gładką powierzchnię do drukowania i wysoką jakość zadruku, co czyni go bardzo dobrym nośnikiem informacji i sposobem na promocję marki. Około 70% kartonów poddawanych jest recyklingowi, dzięki czemu są one bardziej zrównoważonymi opakowaniami, w porównaniu do konkurencyjnych opakowań z tworzyw sztucznych, metalu czy szkła. A firmy i konsumenci zwracają na to coraz baczniejszą uwagę. Rośnie więc popyt na zrównoważone opakowania, co przekłada się na wzrost udziału opakowań z kartonu w rynku, jako że tektura jest idealnym rozwiązaniem dla opakowań zrównoważonych.
Karton znajduje zastosowanie w kosmetyce, odzieży, obuwnictwie oraz przemyśle spożywczym. W 2015 największy udział w światowym rynku opakowań kartonowych miały żywność i napoje. W kolejnych latach rynek dodatkowo ma napędzać rozwój e-handlu i przemyłu kosmetycznego, jednak segment żywności i napojów ma pozostać najszybciej rozwijającym się działem.
Największym rynkiem dla opakowań kartonowych w 2015 roku był Region Azji i Pacyfiku, i tu sytuacja nie zmieni się. Co więcej, region ten, obok Ameryki Łacińskiej, będzie najszybciej rozwijacym się obszarem. Ekspansja e-handlu, przemyłu kosmetycznego i artykułów higieny osobistej, jak również przemysł spożywczy w krajach takich jak Indie, Chiny czy Japonia będzie napędzać światowy popyt na opakowania kartonowe w najblizszych latach. Europa i Ameryka Północna są już stosunkowo dojrzałymi rynkami, oczekuje się więc, iż wzrost rynku opakowań kartonowych w tych regionach w ciągu najbliższych kilku lat będzie niski.
Źródło: www.transparencymarketresearch.com
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]