Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego (Cepi) opublikowała wstępne statystyki sektora produkcja papieru i tektury w swoich krajach członkowskich za 2023 rok. Całkowita produkcja osiągnęła 74,3 mln ton, co oznacza znacznie niższy poziom porównując rok do roku, przy czym odnotowany spadek dotyczy wszystkich gatunków papieru i tektury.
Cierpiąca z powodu niekorzystnego otoczenia makroekonomicznego branża produkcji masy celulozowej i papieru w Europie odnotowała spadek w 2023 roku. Było to spowodowane kilkoma czynnikami zewnętrznymi złym otoczeniem gospodarczym, likwidacją zapasów i wciąż wysokimi kosztami energii.
Przy średniookresowych globalnych trendach gospodarczych wpływających na popyt na papier i tekturę oraz zaostrzającym się zmniejszaniu zapasów, w 2023 r. zużycie spadło o 15,3%, a produkcja w przemyśle papierniczym i tekturowym zmniejsza się drugi rok z rzędu, spadając o 12,8%. Po roku 2022 charakteryzującym się bardzo wysokimi cenami energii, spadek produkcji w 2023 r. jest nadal większy niż w czasie kryzysu Covid-19 (-4,7% w 2020 r.).
Globalny niekorzystny trend zostały wzmocniony przez stosunkowo wysokie koszty produkcyjne w Europie, a zwłaszcza ceny energii, które nadal są ogromnie wysokie. Pokazuje to fakt, że produkcja papieru i tektury w poszczególnych krajach Europy skurczyła się mocniej niż w wielu innych regionach świata, gdzie spadki wahały się od -2% do -10%. Jednak w kontekście globalnego niskiego popytu zarówno import, jak i eksport zmniejszyły się w równym stopniu, co pozwoliło zachować bilans handlowy celulozy i papieru Europy na poziomie zdecydowanie dodatnim, ponieważ pod tym względem, jest to jeden z najlepszych sektorów produkcyjnych w UE.
Produkcja papieru i tektury opakowaniowej w Europie, tradycyjnie będąca motorem wzrostu w sektorze, również kontynuowała trend spadkowy, a konsumpcja spadła o 12,2%. Segment ten ucierpiał z powodu spowolnienia w handlu detalicznym i handlu elektronicznym, które powróciły do poziomów przedpandemicznych. To z kolei wpłynęło na zużycie papieru z recyklingu (-7,3%), ponieważ opakowania papierowe w Europie są w przeważającej mierze wykonane z tego typu materiałów.
Sektor papierów graficznych, który obejmuje papier do drukowania i pisania, odnotował drastyczny spadek zużycia (-27,5%). Tylko częściowo można to wytłumaczyć długotrwałym trendem przechodzenia na treści cyfrowe, ponieważ efekty redukcji zapasów mogą odpowiadać nawet za połowę tego spadku. W ramach tej kategorii tylko podsegment książek pozostał odporny.
Segment papierów sanitarnych i papierów do użytku domowego również okazał się znacznie bardziej stabilny niż inne segmenty, ze spadkiem o -3,7%. Nadal korzysta on jednak z trendu społecznego – większego zużycia produktów higienicznych. Rynki „domowe”, w tym chusteczki i papier toaletowy, radzą sobie lepiej niż rynki „poza domem”, na które większy wpływ ma inflacja i zmniejszona konsumpcja prywatna.
Produkcja masy celulozowej w Europie także odnotowała mniejszy spadek niż ogólna produkcja papieru, o 7,5%. Spadek produkcji tego surowca, który jest podstawą produkcji papieru i tektury, należy przypisać dużej liczbie zamknięć papierni graficznych, które również produkowały masę celulozową.
Produkcja masy celulozowej rynkowej wzrosła o 4,8% w 2023 r., ponieważ, z powodu dużego popytu ze strony Chin, moce produkcyjne osiągnęły praktycznie swoje maksima.
Źródło: cepi.org
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]