18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu (ang. Global Recycling Day). To młode święto, po raz pierwszy obchodzone w 2018 r. Zapoczątkowane zostało przez Global Recycling Foundation, a jego celem jest uświadomienie społeczeństwu roli recyklingu w ochronie zasobów pierwotnych i zabezpieczanie przyszłości planety. Odpady poddawane procesom recyklingu nazywane są siódmym zasobem planety, co sugeruje jak ważny jest to proces.
Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Recyklingu jest #RecyclingHeroes, co w tłumaczeniu oznacza „bohaterowie recyklingu”. Podkreśla ono znaczenie ludzi i ich działań w zakresie recyklingu, które przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego i bardziej ekologicznej przyszłości dla wszystkich.
Ostatnia dekada była najcieplejszą w historii, co oznacza, że obecnie stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego o niespotykanych rozmiarach. Jeśli nie dokonamy znaczących i szybkich zmian, wzrost globalnych temperatur nadal będzie postępować, a to przełoży się na topnienie czap lodowych, płonące kontynenty i szybkie wylesianie.
Wszyscy musimy wnieść swój wkład w tworzenie bardziej ekologicznej przyszłości. Już jest wielu bohaterów, którzy prowadzą działania na rzecz lepszej przyszłości naszej planety. To zarówno ludzie, firmy, organizacje, jak i grupy społeczne np. miasta. Promują oni innowacyjne praktyki i nawyki w zakresie recyklingu i pomagają osiągnąć założone cele zrównoważonego rozwoju.
Recykling to wieloetapowy proces, który rozpoczyna się w naszych domach domowym od właściwej segregacji śmieci i odpowiedniego gospodarowania odpadami. Pozwala to odzyskać surowiec ze śmieci i wykorzystać go powtórnie do produkcji nowych wyrobów. Przynosi to wiele korzyści. Przede wszystkim dzięki niemu ograniczona zostaje emisja dwutlenku węgla do atmosfery, a także skażenie gleb oraz wód. Efektywne wykorzystanie odpadów to także ograniczenie zużycia energii oraz mniejsza eksploatacja złóż naturalnych.
Niestety, nie każdy wytwór produkcji przemysłowej można efektywnie przetworzyć, dlatego równie ważne jest korzystanie z takich materiałów, które nadają się do recyklingu. I tu też jest rola dla każdego – odpowiedzialne wybieranie produktów w sklepie. Każda rzecz, którą przyniesiemy do domu w jakiś sposób wpływa na środowisko. Jeżeli wybieramy produkty pochodzące z naturalnych surowców, nadające się do recyklingu, ograniczamy ilość odpadów, ilość CO2 emitowanego do atmosfery, a więc chronimy środowisko i zasoby.
Jednym z produktów, które można wielokrotnie i efektywnie przetwarzać są opakowania tekturowe. Obecny poziom recyklingu opakowań z papieru i tektury w Europie wynosi około prawie 85%, a europejska branża opakowań kartonowych wyznaczyła sobie za cel zwiększenie go do 90% do roku 2030. To już imponujący wynik, a z każdym rokiem będzie jeszcze lepszy.
W innych sektorach sytuacja nie już tak dobra, o czym świadczy chociażby to, że Polska nadal nie potrafi osiągnąć poziomów recyklingu wyznaczonych przez UE. Największym problemem są oczywiście tworzywa sztuczne. Chociaż trudno wyobrazić sobie całkowite eliminację plastiku z naszego codziennego życia, warto podjąć działania ograniczające jego wykorzystanie, zwłaszcza, że często nie wymaga to ani wysiłku ani wyrzeczeń. Sprowadza się to tylko do zmiany wyboru tego, do czego przyzwyczailiśmy się. A warto, dla środowiska.
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]