W sobotę 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. 192 kraje i ponad miliard osób zaangażowały się w działania promujące ochronę środowiska. Finał polskich obchodów Światowego Dnia Ziemi odbędzie się 4 czerwca 2017 r. w Warszawie, na Polu Mokotowskim. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem „W kierunku natury” i są poświęcone bioróżnorodności i jej ochronie.
Podczas finału, na Polach Mokotowskich w Warszawie, prezentowana będzie oferta wielu organizacji – fundacji, instytutów, wyższych uczelni, parków narodowych, Lasów Państwowych – z których każda na swój sposób stara się przybliżyć społeczeństwu problematykę troski o środowisko naturalne.
Atrakcje które czekają nas na festynie, to m.in. konkurs plastyczny z nagrodami i warsztaty pt. „W kierunku natury” zorganizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Lasy Państwowe rozdadzą 5 tys. sadzonek drzew, a także będą nauczać zasad zachowywnia się w lesie oraz racjonalnego z niego korzystania. Na najmłodszych czeka Kraina Małych Przyjaciół Ziemi, czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne na temat bioróżnorodności, konkursy plenerowe, quizy i zabawy rodzinne. Będzie także stoisko Warszawskich Tramwajów na którym będzie można dokonać pomiaru hałasu i wziąć udział w wielu konkursach z nagrodami. Ciekawym punktem programu jest też prezentacja i sprzedaż produktów regionalnych i lokalnych – w tym roku będzie to Stół Darów Ziemi i Alejka Produktów Tradycyjnych i Regionalnych Mazowsza. Na Stadionie Skry odbędzie się Wielka Zbiórka Remondis, gdzie za elektroodpady i zużyte baterie będzie można otrzymać sadzonki roślin ozdobnych.
Program także przygotowała fundacja ProKarton, która propaguję wiedzę na temat zalet opakowań kartonowych oraz wspiera ich zbiórkę i recykling. Podczas finału Dnia Ziemi będzie prowadzić zajęcia edukacyjne, jak wspierać przejście w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyczyniać się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Główną atrakcją przygotowaną przez fundację będzie koncert zespołu Recycling Band, który zagra na instrumentach pochodzących z recyklingu. Dla zainteresowanych fundacja wspólnie z muzykami przygotowała także warsztaty art-cyklingu – podczas których będzie można samodzielnie zbudować instrument muzyczny ze zużytych opakowań. Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem segregacji i ponownego wykorzystania odpadów.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]