Mikrobiologiczne skażenie owoców i warzyw to poważny problem dla sprzedawców detalicznych. Bakterie patogenów zagrażają bezpieczeństwu żywności, a więc i naszemu zdrowiu. Powodujące psucie się owoców i warzyw, a więc dodatkowa także, skracają okres przydatności do spożycia, a więc szybciej należy je dostarczyć finalnemu klientowi. Co więc zrobić, abyśmy mogli cieszyć się smacznym i zdrowym jedzeniem? Kluczowe znaczenie ma opakowanie, a z pomocą przyszła nauka.
Badanie przeprowadzone przez prof. Rosalbę Lanciotti na Wydziale Nauk o Rolnictwie i Żywności Uniwersytetu Bolońskiego wykazało, że tacki z tektury falistej, poprzez redukcję mikrobiologicznego zanieczyszczenia krzyżowego, przyczyniają się do poprawy świeżości, zapachu, wyglądu i smaku owoców, czyli czynników o kluczowym znaczeniu dla klientów. Co równie ważne, ograniczenie zanieczyszczenia mikrobiologicznego, poprzez poprawę bezpieczeństwa żywności, pomaga rozwiązać poważny problem sprzedawców detalicznych, a mianowicie wydłuża okres świeżości nawet o 3 dni.
Do tej pory nie było naukowego dowodu na to, że tektura falista jest czystsza i bezpieczniejsza od opakowań plastikowych. Jednak najnowsze odkrycia wykazały, że pofałdowania znacznie zmniejszają kontaminację mikrobiologiczną, w porównaniu z produktami pakowanymi w plastikowe pojemniki wielokrotnego użytku (RPC). Wynik testów są więc najlepszym dowodem na to, że tektura falista jest znacznie lepsza, jeśli chodzi o zapobieganie zanieczyszczeniom mikrobiologicznym. Nauka nie ma wątpliwości, tektura falista bije na głowę RPC. Jeżeli chcesz dłużej cieszyć się świeżymi owocami i warzywami, trzymaj je na podkładkach tekturowych.
Opakowania z tektury falistej pozostawiają więc konkurencję daleko za sobą, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę świeżych produktów. Zapewniają nie tylko wysokie bezpieczeństwo przechowywania owoców i warzyw, ale również wysoką higienę. A to przecież nie jedyne zalety opakowań tekturowych. Można na nie łatwo nanosić wydruki wysokiej jakości, stają się więc skutecznym narzędziem marketingowym. Równie łatwo można nadawać im pożądany kształt, przez co nie tylko dobrze są dostosowane do zawartości, ale także pozwalają na optymalizację dostaw i dystrybucji. Tektura falista to również świetny przykład na realizację gospodarki o obiegu zamkniętym – nawet w ponad 80% może być wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu i nadaje się do dalszego przetwarzania. Do tego jest wykonana z surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych i nie zaszkodzi środowisku, jeżeli do niego trafi.
Więcej o ważnym odkryciu i innych zaletach tektury falistej na stronie www.corrugated-ofcourse.eu.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]