Wstępne statystyki za rok 2022 opublikowane przez Cepi (Konfederację Europejskiego Przemysłu Papierniczego) pokazują jak wysokie cen energii oraz słabnący wzrost gospodarczy w UE i na świecie negatywnie wpływały na przemysł papierniczy. Sektor może jednak wykorzystać pozytywne trendy długoterminowe, które powinien przyspieszyć unijny plan przemysłowy Zielony Ład.
Konsumpcja papieru w Europie pozostała stabilna w 2022 r., wykazując odporność w obliczu występującego spowolnienia gospodarczego . W tym samym czasie, produkcja papieru i tektury spadła o 5,9% w porównaniu z rokiem poprzednim – to wnioski ze wstępnych danych opublikowanych przez Cepi. Spadek produkcji odnotowano również w innych regionach świata, w tym u większości głównych konkurentów UE w tym sektorze.
Połączenie zmniejszonej produkcji i stabilnej konsumpcji doprowadziło do pogorszenia bilansu handlowego sektora w kontekście zwiększonej konkurencji globalnej. To sytuacja, która była wielokrotnie sygnalizowana przez Cepi instytucjom UE. Spadek produkcji papieru odnotowany w drugiej połowie roku jest tłumaczony wysokimi kosztami energii i surowców w Europie, które doprowadziły do czasowego wstrzymywania produkcji. Spowalniająca gospodarka UE w drugiej połowie 2022 roku oraz otwarcie się branży papierniczej na rynki globalne, gdzie wzrost również uległ zahamowaniu, także przyczyniły się do czasowego spadku konkurencyjności sektora. Jednak mimo wystąpienia tych negatywnych czynników, europejski sektor papierniczy nadal jest silnym eksporterem, a jego bilans handlowy cały czas pozostaje dodatni.
Pozostałe wskaźniki sektora, choć ujemne porównując rok do roku, wskazują stabilność w okresie długoterminowym. Przykładowo, wykorzystanie papieru do recyklingu, które w 2022 r. zmniejszyło się o 6,4% w porównaniu do roku 2021, w okresie trzyletnim pozostaje stabilne. Jednak na zakłady papiernicze, których produkcja w największym stopniu oparta jest o surowce z recyklingu, znacząco wpłynęły wysokie ceny energii elektrycznej i gazu, co miało odzwierciedlenie w ich wynikach za 2022 r.
Papier i tektura do produkcji opakowań, które w coraz większym stopniu zastępują materiały oparte na kopalinach, będąc ich świetną alternatywą, pozostają jednym z głównych czynników napędzających wzrost sektora. Podczas gdy produkcja opakowań papierowych w 2022 r. w Europie zmniejszyła się o 4,6% w porównaniu z 2021 r., produkcja papieru opakowaniowego nadal znacznie przekracza poziom produkcji sprzed pandemii.
Z materiałów opakowaniowych, produkcja tektury wykorzystywanej głównie do zabezpieczania towarów podczas transportu oraz produkcja pudeł tekturowe transportowych odnotowały spadek o 4,8%. Produkcja tektury falistej i innych tektur opakowaniowych używanych głównie do produkcji opakowań detalicznych zmniejszyła się o 4.1%. Produkcja papierów pakowych używanych do produkcji toreb papierowych spadła o 5,2%. Mimo tych spadków, udział gatunków opakowaniowych w 2022r. stanowił 59,8% ogólnej produkcji papieru i tektury. W 2021 r. było to 59,1%.
Podane liczby nie do końca właściwie przedstawiają sytuację w branży, ponieważ liczone są według ton wyprodukowanego papieru. A system ten nie uwzględniają godnych uwagi zmian wprowadzonych przez producentów opakowań, którzy cały czas zmniejszają wagę poszczególnych opakowań papierowych i tekturowych, zgodnie z polityką branży, zaangażowaną w zrównoważony rozwój.
Wstępne statystyki Cepi za rok 2022 są do pobrania pod adresem https://www.cepi.org/wp-content/uploads/2023/02/Cepi_Preliminary-statistics-2022_15022023.pdf
Dyrektor Generalny Cepi Jori Ringman, komentując wstępny raport powiedział: Długoterminowe trendy w naszej branży pokazują, że możemy ambitnie patrzeć w przyszłość. Teraz potrzebujemy równie ambitnego planu przemysłowego UE w ramach Zielonego Ładu. Jesteśmy przekonani, że przejście na bardziej ekologiczną gospodarkę, w dłuższej perspektywie jest szansą dla europejskiego przemysłu papierniczego.
Źródło: cepi.org
Udostępnij
Udostępnij
Szanowni Klienci, Partnerzy i Przyjaciele, W imieniu całego zespołu Viki Family pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku. Niech magiczny czas Świąt wypełni Wasze domy ciepłem, radością i spokojem, a Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń, sukcesy oraz wiele inspirujących wyzwań. Dziękujemy za okazane nam zaufanie i owocną współpracę w […]
Walka z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi odpadami jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata. Plastikowe butelki jednorazowego użytku, szczególnie te kolorowe, stanowią istotne źródło mikroplastiku, który wpływa negatywnie na środowisko i zdrowie człowieka. Jednym z rozwiązań mających na celu ograniczenie tego problemu jest system kaucyjny, który z powodzeniem działa w wielu krajach Europy. Polska planuje wprowadzenie […]
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]