Przemysł druku i produkcji opakowań obejmujący m.in. etykiety, opakowania elastyczne, opakowania tekturowe, w tym z tektury falistej przechodzi ogromną transformację. Ważne jest, aby wszyscy zainteresowani zrozumieli główne wyzwania stojące przed nimi i byli na nie przygotowani.

François Martin, starszy doradca ds. komunikacji w firmie Bobst, omawia wyzwania związane z produkcją opakowań i ich znaczenie dla drukarzy, producentów i użytkowników.

1. Rola opakowań – ochrona, dostawa, przyciągnięcie uwagi

Rola opakowań ewoluuje na przestrzeni lat. Ochrona towarów nadal jest priorytetem, ale musi być realizowana w sposób zrównoważony, często przy użyciu cieńszych materiałów i bardziej wyrafinowanego designu. Wraz z szybkim rozwojem nowych formatów handlowych (szczególnie e-commerce), mechanizm dostarczania pudełek staje się bardziej skomplikowany, a produkcja opakowań musi odbywać się inaczej i szybciej, przy użyciu bardziej wydajnych i elastycznych maszyn, jednocześnie zapewniając najwyższą jakość. Właściciele marek wykorzystują opakowania, aby wyróżnić się na półce i przyciągnąć uwagę klientów.

Nowe trendy wymagają krótszych serii produkcyjnych, powtarzalnych zamówień i elastyczności, co wywiera większą presję na producentów, aby dostosowali swoje możliwości produkcyjne do nowych wymagań rynku.

2. Metody konwencjonalne i cyfrowe

Przez dziesięciolecia druk i produkcja opakowań korzystały stosowały sprawdzone rozwiązania, wymyślone „dawno” temu. Jednak nowe rozwiązania cyfrowe umożliwiają teraz znaczący postęp, co oznacza, że właściciele marek i producenci mogą robić rzeczy, które wcześniej nie były możliwe.

Cyfrowa technologia nie zastąpi całkowicie analogowych metod, ale zapewnia elastyczność wymaganą do krótszych serii produkcyjnych wynikających z nowych trendów, takich jak personalizacja, potrzeby związane z bezpieczeństwem i możliwość śledzenia produktów. Choć niewątpliwie technologia cyfrowa pozytywnie wpłynie na produkcję opakowań, będzie wymagać czegoś więcej niż tylko cyfrowych urządzeń drukujących, aby zapewnić efektywną produkcję opakowań.

3. Digitalizacja procesu pracy

Jednym z największych wyzwań jest zarządzanie różnymi typami komunikacji zarówno pomiędzy różnymi urządzeniami jak i pomiędzy właścicielem marki, agencją, drukarniami i producentami.

Automatyzacja pomoże w pełni zoptymalizować czas pracy maszyn i umożliwi skuteczną komunikację między zamawiającym pudełka, produkującym je i wszystkimi innymi pośrednikami. Podczas gdy drukarnie i producenci poświęcają dużo energii na wybór najbardziej wydajnych maszyn, często nie doceniają złożoności całego przepływu pracy i do dopracowania tego czynnika przykładają zbyt małą wagę.

4. Presja kosztów

Właściciele marek, do którzy należy ostateczna decyzja w kwestii opakowań, chcą lepszych, szybciej dostarczonych, bardziej spersonalizowanych i lepiej zabezpieczonych opakowań, to jednak nie chcą za nie więcej płacić.

Wyzwaniem dla produkcji opakowań jest to, że koszt nowego pudełka nie powinien być wyższy niż obecnie. Całkowita cena produkcji opakowań jest zależna od trzech głównych elementów: jakości, wydajności i kosztów. Wszystkie te trzy czynniki są bardzo ważne i nie powinny być postrzegane w oderwaniu od siebie, ale w całym łańcuchu – od projektowania, przez drukowanie, produkcję, aż po pakowanie. Wszyscy wiemy, że łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. Dotyczy to również produkcji opakowań, szczególnie w tak zintegrowanym procesie.

5. Zrównoważony rozwój

Produkcja opakowań będzie musiała przetwarzać bardziej zaawansowane podłoża, cieńsze materiały i bardziej wymagające projekty – wszystko z taką samą wydajnością, większą elastycznością i zdecydowanie przy tych samych kosztach.

Idealne rozwiązaniem będzie, jeśli opakowania zapewnią bezawaryjne pakowanie. Zdolność do zarządzania powtarzającymi się zamówieniami i zmianami przepisów prawnych również znajdzie się wysoko na liście. Natomiast zrównoważony rozwój zawsze będzie wymagał patrzenia w przyszłość: nie patrz tylko na to, co drukujesz dzisiaj, ale na to, co będzie drukowane jutro.

6. Edukacja pracowników i rekrutacja

Zatrudnianie w branży może być wyzwaniem – wysoko wykwalifikowani pracownicy, którzy w pełni rozumieją wymagania, są rzadkością, a branża często jest postrzegana jako mniej atrakcyjna niż inne.

Przejście na nowe, cyfrowe rozwiązania na wszystkich etapach produkcji opakowań, uczyni branżę bardziej atrakcyjną, a szkolenie obecnych pracowników powinno być staranie zaplanowane i przemyślane.

7. Serwis

Nie chodzi tutaj o serwis konkretnych maszyn, ale raczej o codzienne relacje z dostawcami – powinni oni stać się “partnerami”, a nie być tylko “dostawcami”.

Wraz z upowszechnianiem się internetu rzeczy, coraz więcej urządzeń jest połączone bezpośrednio z producentami, a konserwacja zapobiegawcza nie jest już science fiction. Nie chodzi tu o przewidywanie awarii, ale o właściwe ocenianie stojących przed nami wyzwań, aby zapewnić ciągłą produkcję opakowań.

Źródło: packagingnews.co.uk

Udostępnij

Udostępnij

  • Nowe unijne przepisy dotyczące opakowań, przyjęte przez Parlament Europejski, otwierają nowy etap w walce z nadmiernym zużyciem plastiku i generowaniem odpadów. Zmiany te stanowią odpowiedź na narastający problem zanieczyszczenia środowiska i mają na celu zredukowanie negatywnego wpływu opakowań plastikowych na naszą planetę.

  • Podatek od nieprzetworzonego plastiku, znany jako Plastic Tax, odgrywa istotną rolę w walce z zanieczyszczeniem plastikowym i promowaniu bardziej zrównoważonych praktyk konsumenckich. Jednakże dla budżetu Polski, jak sugerują prognozy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wysokość tego podatku staje się coraz bardziej dotkliwa. W 2023 roku nasz kraj już musiał zapłacić 2 mld złotych, a prognozy na […]

  • Z okazji Świąt Wielkanocnych chcielibyśmy przekazać serdeczne życzenia wszystkim naszym klientom, partnerom i pracownikom. Niech te wyjątkowe Święta będą pełne radości, nadziei i wzajemnej życzliwości. W tym czasie niechaj każdy z nas znajdzie chwilę spokoju i refleksji, by docenić piękno życia i otaczające nas szczęście. Niech radosna atmosfera Wielkanocy przyniesie do naszych serc odrodzenie, pokój […]

  • Upfield Holdings B.V., holenderski producent roślinnych tłuszczów do smarowania, smażenia i pieczenia, zaprezentował pierwsze na świecie, wolne od plastiku i nadające się do recyklingu opakowanie do swoich produktów. Firma działa w 95 krajach, więc zastąpienie opakowań plastikowych papierowymi, to ogromny zysk dla środowiska.