Francuski odwrót od plastiku

Francja jest pierwszym krajem, w którym będzie obowiązywał całkowity zakaz używania plastikowych talerzy, kubków i sztućców. To kontynuacja proekologicznegu trendu, jaki panuje we Francji, oraz realizacja kolejnej części projektu francuskiego rządu, który zakłada całkowite przejście na zieloną energię. Francja planuję redukcję liczby odpadów o połowę do 2025 r. , zmniejszenie zużycia paliw kopalnych o 30% do 2030 r. (w stosunku do 2012 r.) i w tym samym okresie zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40% (w stosunku do 1990 r.).

Od 2020 r. wszystkie sztućce i naczynia jednorazowego użytku we Francji muszą być wykonane z materiałów pochodzenia biologicznego, które mogą być kompostowane np. z tektury. Początkowo, zakaz miał obowiązywać od 2017 r., jednak ministerstwo środowiska przesunęło termin, aby zarówno społeczeństwo jak i firmy miały czas „oswoić się” z zarządzeniem. Nowe prawo zostało uchwalone już rok temu, ale w życie weszło dopiero teraz.

Przypomnijmy, że od lipca bieżącego roku we Francji obowiązuje już zakaz sprzedaży toreb plastikowych o grubości większej niż 50 mikronów.

Bookmark the permalink.