Wyroby plastikowe jednorazowego użytku to ogromny problem dla społeczeństw rozwiniętych i marnowanie zasobów. Plastikowe torby, butelki, kubki czy słomki jednorazowego użytku są niezwykle tanie w produkcji, wygodne dla sklepów, czy barów, zwłaszcza plenerowych, gdzie trudno o spełnienie warunków sanitarnych do używania naczyń, wymagających mycia i wyparzania, więc są bardzo popularne. Jednak ich “taniość” to pozory. W rachunku ekonomicznym nie uwzględnia się kosztu sprzątania i przetworzenia zużytych jednorazówek, a to już poważne wydatki.

Żeby zmienić tę sytuację, organizacje ekologiczne domagają się rozszerzenia „Dyrektywy w sprawie torebek plastikowych” także na inne rodzaje artykułów jednorazowych z plastiku. Oznaczałoby to zobowiązanie państw członkowskich UE do zredukowania ilości wykorzystywanych jednorazowych produktów poprzez całkowity zakaz ich użytkowania, lub poprzez pobieranie dodatkowych opłat. W przypadku torebek plastikowych, okazało się to niezwykle skuteczne. Ich zużycie bardzo znacząco spadło w krajach, które wdrożyły dyrektywę. Organizacje ekologiczne liczą, że sytuacja powtórzy się z innymi produktami. Co więcej, wprowadzenie takich opłat jak za torebki, czy kaucji na plastikowe butelki, popiera większa część społeczeństwa w UE.

Europa dostrzega problem zaśmiecania świata i chce z nim walczyć, godząc się płacić za to. Liczy że rachunki będą coraz mniejsze, bo opłaty zmniejszą ilość śmieci. To z kolei poprawi stan środowiska naturalnego, co przełoży się na wyższą jakość naszego życia. Jak pokazują doświadczenia, opłaty to najskuteczniejszy sposób walki z nadmiernym zużyciem zasobów. Niechętnie rezygnujemy z wygody, jednak gdy staje się ona droga, jesteśmy skłonni zmienić nasz przyzwyczajenia. Zwłaszcza gdy wspiera nas przekonanie o słuszności takiego postępowania, a liczne akcje edukacyjne i publikacja raportów na temat zanieczyszczeń, spełniają takie zadanie.

Organizacja Seas At Risk opublikowała właśnie nowy raport prezentujący dane na temat zużycia jednorazowych opakowań i produktów plastikowych w codziennym życiu Europejczyków. Szacuje się, że w krajach UE każdego roku zużywanych i wyrzucanych jest łącznie 46 miliardów plastikowych butelek, 16 mld jednorazowych kubków do kawy, 580 miliardów papierosów (plastikowe filtry), 2,5 miliarda opakowań na wynos, oraz 36,4 mld słomek do picia. Polska jest szóstym krajem w Unii Europejskiej o największej konsumpcji jednorazowego plastiku. Rocznie zużywamy 2,4 miliardów butelek plastikowych, 8,4 milionów jednorazowych kubków na kawę, 1,2 miliarda słomek, 130 milionów opakowań na wynos i 45 miliardów papierosów.

Jednak najgorsze w tym wszystkim jest to, że połowa wyliczonych produktów trafia do mórz i oceanów. Ograniczenie zużycia plastiku jest więc pierwszym krokiem do rozwiązania problemu odpadów morskich, dotykającego wszystkie ekosystemy morskie na całym świecie, w tym także Bałtyk.

Udostępnij

Udostępnij