Nowy wniosek Komisji Europejskiej w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych może pomóc przygotować światowy wzorzec cyrkularności ich wykorzystania, w którym ponowne użycie i recykling wzajemnie się uzupełniają.

Wniosek, dotyczący zmienionego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, przedstawiony przez Komisję Europejską, opiera się na wynikach osiągniętych przez unijny model recyklingu opakowań z papieru i tektury. Przemysł papierniczy chciałby teraz naukowej analizy, która oceni czy rzeczywiście można wykorzystać te wyniki do oceny efektywności ponownego korzystania z raz wyprodukowanych opakowań.

Recykling jest dziś podstawowym źródłem włókien celulozowych dla branży produkcji tektury i papieru, a „obieg zamknięty” jest częścią modelu biznesowego, który stawia europejski przemysł papierniczy w roli światowego lidera recyklingu. W UE opakowania z papieru i tektury są poddawane recyklingowi częściej niż wszystkie inne materiały razem wzięte. Papier i tektura już teraz znacznie przewyższają cele recyklingowe wyznaczone przez UE na rok 2025, mimo że dla tych materiałów poprzeczka jest zawieszona na znacznie wyższym poziomie.

Niemniej jednak, producenci papieru i tektury oraz firmy zajmujące się recyklingiem zobowiązały się do osiągnięcia 90-procentowego poziomu recyklingu do 2030 roku, co będzie wynikiem wyższym niż obecnie wyznaczony próg, który wynosi 85%. Aby osiągnąć tak ambitnie wyznaczony cel, przemysł papierniczy określił warunki, które muszą zostać spełnione, aby było to możliwe. Jednym z nich jest usprawnienie selektywnej zbiórki papieru i tektury w całej Europie.

Branże produkcji i przetwarzania papieru i tektury zdają sobie sprawę, że możliwości recyklingu i ponownego wykorzystywania wzajemnie się uzupełniają oraz że UE mogłaby podnieść poziom obiegu zamkniętego, uzupełniając swój bardzo wydajny model recyklingu równie efektywnym systemem ponownego używania raz wyprodukowanych opakowań. Aby tak się stało, wydajność systemów ponownego użycia musiałaby wspiąć się na poziom wydajności recyklingu papieru i tektury. Czy jest to możliwe?

Trudno to jednoznacznie określić. Pewne jest jednak, że do osiągnięcia takiego rezultatu, cele określone w nowym wniosku komisji europejskiej muszą koncentrować się na rynkach na których wyniki w zakresie obiegu zamkniętego wymagają największej poprawy, a decyzje o stosowaniu opakowań nadających się do recyklingu lub wielokrotnego użytku powinny być podejmowane na podstawie niezależnych, opartych na badaniach naukowych, analizach korzyści dla środowiska.

Jori Ringman, Dyrektor Generalny Cepi (Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego) powiedział: Nie jesteśmy przeciwni ponownemu używaniu opakowań. Sposobem na podejmowanie właściwej decyzji o recyklingu lub ponownym użyciu, powinna być niezależna ocena ich wpływu na środowisko, zgodna z dyrektywą ramową w sprawie odpadów. Ani producenci opakowań nadających się do recyklingu, ani tych nadających się do ponownego użycia nie chcieliby ponosić odpowiedzialności za przyjęcie niewłaściwego modelu ochrony środowiska.

Źródło: cepi.org

Udostępnij

Udostępnij