Seminarium techniczne FEFCO

Seminarium techniczne FEFCO – Europejskiej Federacji Producentów Tektury Falistej, to jedno z najważniejszych wydarzeń dla producentów i dostawców tektury falistej. Pozwala zapoznać się z najważniejszymi trendami i rozwiązaniami technologicznymi w branży. Ostanie odbyło się w dniach 11-13 października w Centrum Kongresowym Messe Wien w Wiedniu i było wyjątkowe pod względem popularności. 126 stoisk, 87 wystawców i prawie 1000 gości to największa frekwencja od dekady.

„Złożoność Procesów Tektury Falistej – Wyzwania i Rozwiązania”, pod tym tytułem obradowano. Zainteresowani to nie tylko producenci i dostawcy tektury falistej z Europy, ale z całego świata. Podczas seminarium omawiano innowacje w takich obszarach jak tekturnice, przenośniki, etykietowanie, kodowanie, druk cyfrowy oraz wykrawanie. Eksperci branży prezentowali najnowsze pomysły na temat sposobów dalszej poprawy trwałości, wszechstronności, ekologiczności, metod personalizacji, ochrony, poprawy atrakcyjności oraz opłacalności produktów z tektury falistej. Zastanawiano się i omawiano sposoby na produkcję lżejszych, bardziej wytrzymałych i nieszkodliwych dla środowiska opakowań oraz optymalnego korzystania z najnowszych technologii produkcji.

Najważniejszymi tematami poruszanymi podczas tegorocznego spotkania były druk cyfrowy i metody jego wykorzystania oraz „big data”, czyli przetwarzanie ogromnych zbiorów danych dotyczących produkcji. Druk cyfrowy to nie tylko inwestcja w środki trwałe i materiały eksploatacyjne, ale także w szkolenie personelu. Jest to wymagająca inwestycja, która jednak pozwala na szybką reakcję na krótkotrwałe trendy rynkowe, a więc lepsze dopasowanie się do wymagań klienta. Z kolei analiza informacji na temat zużycia energii, wody, wydzielanego ciepła, jakości płyt itp. pozwala przyspieszyć proces produkcji i optymalizować koszty.

Omawiano także wprowadzanie nowych technologii, które mogą znacząco wpłynąć na przemysł tektury falistej oraz samo opakowanie. Jednym z takich rozwiązań są nanomateriały, które nadają tekturze czy podłożu papierowemu nowe i wyjątkowe własności hydrofobowe czy antybakteryjne.

Podczas seminarium technicznego wręczono także nagrody najbardziej innowacyjnym i interesującym pomysłom z sektora opakowań z tektury falistej. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez FEFCO – nagroda za najlepsze innowacje – tym razem trafiła do dwóch firm:

  • BHS, za sklejarkę Modul Facer MF-A,
  • BOBST, za wdrożenie kontroli online odległości między pakietami pudełek.

Łącznie przyznano osiem nagród.

Źródło: fefco.org

Bookmark the permalink.