Tekturowe arcydzieła Monami Ohno

Jeżeli myślimy o Japonii i twórczości z papieru, pierwszym skojarzeniem jest origami. Jednak można znaleźć przykłady, że nie tylko tego typu dzieła tam powstają. Monami Ohno jest przedstawicielem trendu, który łamie ten stereotyp. Własnoręcznie tworzy niesamowicie dokładne modele 3D z tektury falistej.

Monami Ohno jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Osace. Swoje pierwsze tekturowe prace zaczęła tworzyć w roku 2011, będąc na drugim roku studiów. Po kilku miesiącach otworzył się dla niej świat sztuki. Japońska artystka została dostrzeżona i doceniona, a efekty jej pracy zaczęły zbierać liczne nagrody i wyróżnienia.

A początki jej prac są zadziwiające. Karton na tworzywo swoich dzieł wybrała… z braku pieniędzy. Miała pomysły, ale nie stać było jej na ich realizacje. Dysponowała za to pokaźną liczbą pudełek wysyłkowych z tektury falistej, które pozostały jej po zakupach dokonywanych przez internet. Więc postanowiła je wykorzystać. Efekt chyba przeszedł nawet jej oczekiwania.

Artystka mieszka w Musashino, nieopodal Tokio i jest animatorką 3D. Po skończonej pracy, porzuca grafikę komputerową, i robi dokładnie to samo, ale w realu. Wszystkie jej prace powstają ręcznie, z taką dbałością o detale, jaką, wydaje się, można uzyskać tylko maszynowo. Wystarczy tylko spojrzeć na jej twórczość, aby zachwycić się z jaką starannością dbała o każdy, nawet najmniej istotny, szczegół. Poniższa prezentacja obejmuje tylko wybrane dzieła, jest ich znacznie więcej. Jak widać mocno fasynuje ją świat filmów science fiction.

Monami Ohno oficjalnie znana jest jako „tekturowa artystka”, ale ma również doświadczenia w branży filmowej, a gdy czas na to pozwala, tworzy także tzw. MOTOBOT-y, czyli ruchome konstrukcje przypominające roboty.

Bookmark the permalink.